Obeziteyi engellemek elimizde

Yetişkinler arasında oldukça yaygın rastlanan obezite, çocuklar arasında da oldukça yaygınlaşmaya başlamasının yanı sıra birçok yetişkin hastanın, obezite sorununun çocukluklarına dayandığı da biliniyor. Bu sonucu değiştirip obeziteyi engellemek aslında kişilerin kendilerine bağlı. Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünya genelinde giderek yayılan obezite, birçok ciddi hastalığı da tetikleyen kompleks bir hastalıktır.

Oldukça genç yaşlarda ortaya çıkmaya başlayan obezite sorunu, insanoğlunun en temel gereksinimi olan beslenmenin yanlış alışkanlıklarla sürdürülmesine dayanır. Öncelikle yaşam kalitesini arttırmak, obezitenin en büyük düşmanı. Bu noktada en büyük soru işareti ise; kaliteli bir yaşamla savaşamayan bu hastalığa maruz kalmamak için hayat kalitemizi nasıl arttırabiliriz?

Obeziteyi engellemek için neler yapmalıyız?

Aktif yaşam: Çoğu kişi meslek gereği ya da süregelen alışkanlıklar nedeniyle günün çoğunu hareketsiz geçiriyor. Ancak gün içinde alınan kaloriyi harcamak, dolayısıyla obeziteyi engellemek adına uyulması gereken en temel kurallardan biri aktif bir hayat sürmektir. Örneğin; asansör yerine merdivenleri tercih etmek, yürüyüş yapmak, spor salonları için vakit ayrılamayan durumlarda evde yapılabilecek egzersizlere küçük bir zaman dilimi ayırmayı alışkanlık haline getirmek aktif ve sağlıklı bir hayatın anahtarı olabilir.

Sağlıklı beslenme: Obezitenin en büyük nedenlerinden olan sağlıksız ve yanlış beslenme alışkanlığını değiştirmek obeziteyi engellemenin altın kurallarından. Bir insanın günlük ihtiyacı olan 2000 kalorinin et, balık, sebze bakliyat ve tahıl tüketilerek alınması, sağlıklı yağların tercih edilmesi ve fast food gıdalardan uzak durulması sağlıklı beslenme alışkanlığının kilit noktasıdır.

Kilo kontrolü: Kilonuzu düzenli olarak takip ve kontrol etmeniz halinde aldığınız kiloları daha çabuk tespit edip saha fazla ilerlemeden kontrol altına alabilirsiniz.

Düzenli genel muayene: Yılda en az 1 sefer olmak üzere check-up yaptırmanız veya genel muayene olmanız sadece obezitenin değil, pek çok hastalığın erken teşhisinde ve müdahalesinde etkili olacaktır.

Yeterli miktarda su tüketmek: gün içerisinden yeterli miktarda su tüketimi, vücudu toksinlerden arındırdığı gibi cildin güzelleşmesini ve vücudun nem ihtiyacını da karşılamaya yarar.

Çocuklarınız İçin Örnek Teşkil Edin

Çocukların obeziteye yatkınlığını önlemek için öncelikle çocuğu büyüdüğü aile içerisindeki günlük rutinler düzene oturtulup sağlıklı bir seviyeye çekilmelidir. Aile içerisindeki yaşam kalitesinin arttırılması çocuğun da bu kuralları alışkanlık haline getirmesinde etkin rol oynar. Her davranışınız çocuklar için iyi ya da kötü örnek teşkil ettiğinden öncelikle işe kendinizden başlamalısınız. Bunun yanı sıra çocuğu besinle ödüllendirmekten ya da cezalandırmaktan kaçının. Çocukların hareketsiz kalmaları önlenmeli, sevecekleri aktivitelere yönlendirilmelilerdir.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply