Dünya Sağlık Örgütü tarafından, vücutta sağlığı bozacak miktarda aşırı yağ birikimi olarak tanımlanan obezite, dünya genelinde sarsıcı boyutlara ulaşmış bir hastalıktır. Obezite tedavileri, obezite cerrahisi ve medikal tedaviler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Beraberinde birçok ciddi sağlık problemini de getiren obezite, dünya genelinde pek çok ölüme de neden olmuştur.

Obezite Tedavileri

Kişinin ihtiyacı olan obezite tedavi yöntemine, uzman doktor ve hasta işbirliği ile karar verilmelidir.

Tıbbi beslenme tedavisi: Bu beslenme tedavisi, obezite tedavilerinde önemli bir konumdadır. Tedavinin amacı, vücut ağırlığını boy oranına uygun düzeye getirmenin yanı sıra, kişiye ömür boyu sürdürmesi gereken doğru beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Kişiye özel belirlenen bu tedavi şeklinde, uygulanacak özel diyetler yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine göre düzenlenir.

Egzersiz tedavisi: Tedavinin amacı, fiziksel aktiviteler yardımıyla vücuttaki yağ dokusunu azaltmaktır. Egzersiz tedavisi genal olarak, tıbbi beslenme tedavi yöntemine ek olarak uygulanır. Obezite sorunu yaşayan bireylerin günde ortalama 30-45 dakika arasında egzersiz yapmalarını sağlayan tedavi yöntemi, orta tempoda düzenli yürüyüşleri temel alır. Tıbbi beslenme tedavisi gibi kişiye özel bir program içeren egzersiz tedavisi, rutin günlük faaliyetlerle uyumlu programlardan oluşturulur.

İlaç tedavisi: Obezite tedavisinde kullanılan ilaçlar, hafif ve orta derecede ağırlık fazlalığı yaşayanlar için uygun bir tedavi değildir. Bu tedavi şeklinde kullanılan ilaçların mutlaka doktor tarafından belirlenmiş olması, sağlık yönünden güvenilir, kısa ve uzun vadede yan etkisi ve bağımlılığa neden olan etken maddeler barındırmayan ilaçlar olması önemlidir. Bu tedavi yönteminin başarılı olması için tıbbi beslenme ve egzersiz tedavileriyle kombine edilmesi ve tedaviyi uygulayan hastanın düzenli kontrollerini aksatmaması gerekmektedir.

Obezite Cerrahisi

Vücut kitle endeksi değeri 40 üzerinde olan, diğer tedavi yöntemleriyle başarı sağlanamamış durumlarda ve vücut kitle endeksi değeri 35 olup ek olarak obezitenin tetiklediği başka sağlık problemleri de yaşayan kişilere uygulanır. Obezite cerrahisini takip eden ilk 24 ay gebelik önerilmediğinden daha kısa süre içinde gebelik planlayan kişiler için uygun görülmemektedir. Obezite cerrahisi kapalı (laporoskopik) yöntemle uygulanan operasyonlardır. Ancak bazı durumlarda açık cerrahi de uygulanabilmektedir.

Obezite cerrahisi hacim kısıtlayıcı ameliyatlar, kısıtlayıcı ve emilim bozucu ameliyatlar olarak ikiye ayrılır.

Kısıtlayıcı Ameliyatlar

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi): Kapalı yöntemle karın kısmına açılan 1’er cm’lik 5 delik yardımıyla, mide dokusu kesilerek bir tüp şekline getirilir. Yaklaşık 2 saat kadar süren operasyon, genel anestezi ile gerekleştirilir. Mide hacmi küçülen hasta erken doyar, hızlı veetkili kilo kaybı sağlanır. Erken dönemde hızlı kilo kaybı sarkmalara yol açabilir. Sarkma problemlerini önlemek için ameliyat sonrası kilo kaybı süreci spor ve egzersizlerle desteklenmelidir.

Mide Kelepçesi (Gastrik Silikon Bandı): Kapalı yöntemlerden biri olan mide kelepçesi operasyonu, mide girişie 1 cm çapında bir aparat yerleştirilir.

Mide Katlama (Sleeve Gastrik Plikasyon): Midenin 3’te 2’lik kısmının kapalı yöntemle kendi üzerine katlanmasıdır. Bu yöntemde mide kesilmez. Etkili ve hızlı kilo verdirmeyi sağlayan bir ameliyattır. Operasyon, spor ve uygun beslenme şekilleri ile desteklendiği takdirde kilo kaybı artış gösterir.

Kısıtlayıcı ve Emilim Bozucu Ameliyatlar

Mide bypass operasyonları, kısıtlayıcı ve emilim bozucu ameliyatlardır. Bu grupta birden çok yöntem bulunmaktadır. En çok kullanılan iki yöntem mini gastrik bypass ve roux N-Y gastrik bypasstır.

Obezite tedavisi için detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, merak ettiğiniz konuları uzmanlarımızdan detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply