Ramazan ayında sağlıklı beslenme konusuna özen göstererek halsizlik, hazımsızlık, mide ağrısı ve tansiyon gibi birçok sağlık probleminin önüne geçmekle birlikte istenmeyen kilo ve yağ oranı artışını engellemek de aslında bizlerin elinde. Türkiye’nin bulunduğu saat dilimi göz önüne alındığında, bu sene ramazan ayında 18 saati bulan aç kalma ve besin tüketiminde bulunamama durumu söz konusu. Dini vecibelerimizden olan Ramazan ayında oruç tutma eylemini gerçekleştirirken; normal şartlar altında 3 ana öğün ve birkaç ara öğünden oluşması gereken beslenme düzeni, 2 ana öğüne iniyor. İftar saatinde doymak ve sahur vaktinde gün içinde tok kalabilmek adına pilav, makarna, kırmızı et, ekmek, hamur işi gıdalar ve tatlı tüketimi tolere edilebilecek miktarın üzerine çıkabiliyor. Bu tip gıdaların tüketimindeki artış ve diğer beslenme hataları kilo ve vücuttaki yağ oranının artışını beraberinde getiriyor. Ramazanda doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığının sürdürülmesi, hem kilomuzu korumak hem de çeşitli rahatsızlıkları tetiklememek adına önem arz ediyor.

Peki, Ramazan ayında sağlıklı beslenme adına nelere dikkat edilmeli?

Ramazan Ayında Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Kuralları:

 • Öncelikle gün içinde gıda tüketimi söz konusu olamayacağından sahura mutlaka kalkılması gerekiyor. Sahur öğününde uzun süre tok tutacak, yavaş sindirilen ve besleyici gıdaları tüketmek büyük önem taşımaktadır.
 • Posadan zengin besinler olan kepek, tahıl, tam buğday, tohumlar, patates, sebze, meyveler yavaş sindirilen besinlerdir. Posadan zengin olan tüm besinler oruç süresince kabızlığı, mide bulantısını ve sindirim sorunlarını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.
 • İftar saatinde öncelikle 1 kâse çorba ile oruç açmak ve daha ağır besinlere geçmeden önce 15 dakika ara verilmelidir.
 • İftar yemeği için tam tahıllar, haşlanmış ya da fırında pişirilmiş et/tavuk/balık ve yanında ise mutlaka sebze/salata tüketilmelidir.
 • Aşırı baharatlı besin tüketiminden kaçınılmalıdır. Baharatlı besinler mide salgılarını uyarır ve oruç sırasında rahatsızlık hissedilmesine neden olabilir. Bu nedenle yemek pişirirken ya da yenirken baharat tüketimi minimum seviyede tutulmalıdır.
 • Oruç dönemini sağlıklı geçirmek için yeterli su tüketimine özen gösterilmelidir. İftar ile sahur arasında en az 8 bardak su içilmelidir.
 • Meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır.
 • Öğünlerde az yağlı et, süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir.
 • Tatlı tercihi sütlü ve meyveli tatlılardan olmalıdır.
 • Yemekler yavaş yenmeli ve mutlaka çok çiğnenmelidir.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply