Yaz mevsiminde doğru beslenmenin önemi

Yaz mevsiminde beslenme alışkanlığımıza azami dikkat göstermemiz özellikle sağlığımız açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Çünkü yaz aylarında yaşanan hava sıcaklığı artışı kalp atış hızında düşme, dokularda oksijenin azalması, kan basıncında artış gibi durumları tetikleyerek çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Reflü ve gastrit gibi sindirim sistemi hastalıkları, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları vakalarında özellikle yaz mevsimi döneminde artış gözleniyor. Bunun yanı sıra mineral kaybının neden olduğu yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, bayılma gibi sağlık sorunları yaşayan kişi sayısı da yaz ayları ile birlikte yükselişe geçiyor. Sıcaklıklar nedeniyle bozulan besinler yaşanan gıda zehirlenmesi durumlarını da beraberinde getiriyor.

Belirtilen tüm nedenler düşünüldüğünde sağlıklı bir yaz geçirmek için, yaz mevsiminde beslenme ayrı bir önem taşıyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli, artan su ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır. Yanı sıra güne erken başlamak ve gün içinde dengeli beslenmeye özen göstermek metabolizmayı hızlandırarak kilo kontrolünü de çok daha kolay hale getirecektir.

Yaz mevsiminde sıklıkla tüketilmesi gereken besinler

Yaz mevsiminde özellikle her öğün salata tüketmeye dikkat etmek oldukça önem taşıyor. Salata birçok hastalıktan korunma da gerekli olan temel besinleri içerdiğinden kontrollü kilo kaybının yanı sıra sağlığı korumada da oldukça büyük bir yardımcıdır. Ayıca su oranı yüksek besinleri sıklıkla tercih etmek yaz mevsiminde beslenme konusunun önemli bir parçasıdır. Karpuz, salatalık, kabak gibi su oranı yüksek besinler hem su takviyesi sağlayacak hem de mideyi yormayacak hazmı kolay olan besinlerdir.

Süt ve süt ürünleri bağırsak düzenleyici özelliğe sahip ve yararlı bakteriler içeren besinlerdir. Yoğun miktarda magnezyum, kalsiyum ve potasyum içermeleri sebebiyle kas fonksiyonları, kemikler ve sinir iletimleri için de oldukça faydalıdırlar.

Yaz mevsiminde dengeli beslenmenin püf noktaları

 • Günün en önemli öğünü olan kahvaltı ile güne başlanmalı ve kahvaltı öğününde vitamin, mineral açısından zengin taze sebzelere mutlaka yer verilmelidir.
 • Günde 3 ana 3 ara öğün yapılmalı, az az ve sık sık beslenilmeli, uzun süre aç kalınmamalıdır.
 • Yaz aylarında kefir, yoğurt gibi probiyotik içeren gıdalar tüketmek ya da probiyotik takviye kullanmak sindirim sistemi hastalıklarından korunmamıza yardımcı olmaktadır.
 • Her gün düzenli olarak en az 5 porsiyon meyve ve sebze yenmelidir.
 • Çay, kahve, asitli ve gazlı içecekler gibi kafein içeren sıvılardan uzak durulmalı daha çok bitki çayı, maden suyu, taze sıkma meyve suyu, ayran ve cacık gibi ferahlatıcı içecekler içilmeli ve mineral ihtiyacı karşılanmalıdır.
 • Yemekleri kızartmak ya da kavurarak pişirmek yerine sağlıklı pişirme yöntemleri olan ızgarada, buharda ve haşlayarak pişirmek daha doğru olacaktır.
 • Hamur işlerinden, yüksek şeker içeren tatlılardan ve basit karbonhidratlardan kaçınılmalı; tatlı ihtiyacı meyvelerden karşılanmalıdır.
 • Kan şekeri dengesinin korunması açısından yüksek lif içeren buğday, yulaf, bulgur içeren gıdaların tüketilmesi yaz mevsimi için daha sağlıklı bir beslenme yöntemidir.
 • Yaz aylarında az yağlı peynir gibi yağ oranı az olan yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Terleme ile kaybedilen sıvının takviye edilmesi açısından günde 2,5-3 lt (12 – 15 bardak) su tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Su içme alışkanlığı kazanmak ya da kolaylaştırmak için aromalı sular (limon, salatalık ve taze nane karışımı, elma ve tarçın ilavesi ya da taze fesleğen ve limon gibi) hazırlanabilir. Damat zevkinize uygun şekilde çeşitli tarifler oluşturarak ferahlatıcı ve sağlıklı içecekler elde edebilirsiniz.

 

Yazar: Diyetisyen Simge Adıgüzel

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply