Vitiligo nedir?

Vitiligo, melasonit hücrelerin azalması sebebiyle vücudun melanin pigmenti üretememesi sonucunda cilt yüzeyinde oluşan beyaz leke problemidir. Hastalığın sebebi tam olarak belirlenememekle birlikte; bağışıklık sisteminde yaşanan çökme ve genetik etmenlerin neden olabileceği iddia edilmiştir. Ciltte beyaz lekelenme problemi bölgesel, yaygın ya da tüm vücuda yayılmış şekilde olabilir. Genetik faktörler (daha önce ailede herhangi bir bireyde rastlanmış olması), stres ve bazı hastalıklar hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Genellikle 20 yaş öncesinde ya da 20-40 yaş aralığında kendini gösterir.

Vitiligo lekeleri giderilebilir mi?

Hastalığın kesin tedavisi henüz bulunamamış olsa da neden olduğu lekeleri kamufle etmek için uygulanan bazı yöntemler mevcuttur. Çeşitli krem ve spreyler vitiligo lekeleri kapatmak için geçici çözümler sunarken kalıcı makyaj uygulaması, hastalığın ciltte oluşmasına neden olduğu beyaz lekeleri başarılı şekilde kamufle eden bir tekniktir. Paramedikal pigmentlerin özel makineler yardımıyla cilt altına işlenerek lekeleri kamufle etme yöntemi oldukça memnun edici sonuçlar vermektedir. kullanılan pigmentlerin karıştırılma imkanı olduğundan hastanın ten rengine en yakın renk tonu yakalanabilir. Vitiligo problemi sebebiyle, insanların bakışlarından psikolojik olarak etkilenerek, sosyal hayattan uzaklaşan kişiler için başarılı bir şekilde uygulanan kalıcı makyaj yöntemi, ömür boyu kalıcı olan pigmentlerle yapılır. Kalıcı makyaj uygulaması, beyaz lekelenme problemi yaşayan kişilerin özgüvenini yerine getiren ve fazlasıyla tercih edilen bir uygulamadır.

Dokusu bozulmuş ciltte işlem yapmak ekstra hassasiyet istediğinden bu işlemin yapılması oldukça zordur. Bu nedenle deneyimli ve uzman kişilerce yapılması büyük önem taşır.

    Not Tags