Yağ enjeksiyonu; vücudun belirli noktalarından alınan yağların, özel işlemlerden geçirildikten sonra hacim kazandırılmak istenen bölgeye enjekte edilerek nakil alanının dolgunlaştırılması işlemidir. Lipoinjection ya da lipofilling olarak da bilinen işlem, sadece seçkin merkezlerde gerçekleştirilen, deneyim gerektiren ve uzman hekimlerce uygulanan bir işlemdir.

Hacim ve dolgunluk sağlamak için vücudun çoğu bölgesine uygulanabilen yağ enjeksiyonuna; özellikle yüz, göğüs ve popo bölgelerinde ihtiyaç duyulmaktadır. Uygulama sonrası uzun dönemde herhangi bir iz bırakmayan yağ enjeksiyonu işleminin sonucu, işlemden 1 ay sonra tamamen belirginleşir.

Yağ Enjeksiyonu İçin Donör Bölgeler ve Nakil Alanları

Lipoinjection işlemi için karın, bel ve popo bölgesi yaygın olarak donör bölgelerdir. Bunun yanı sıra klasik liposuction işlemi yaptıran hastalarda kol ve bacak bölgelerinden alınan yağlar, hatta göz kapağı estetiği yaptıran hastaların gözaltı torbalarından alınan yağlar da uygun işlemlerden geçirilerek yağ enjeksiyonu işlemi için kullanılabilir.

Yağ enjeksiyonu işleminde, alınan yağın tranfer edilmesi için en sık talep gören nakil alanı yüz bölgesidir. Dudak kalınlaştırmak, dudak kenarındaki derin çizgilerin doldurulması, çene ucu belirginleştirme, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak, yüz genelindeki kırışıklıkların doldurulması işlemleri yağ enjeksiyonu işlemiyle oldukça başarılı sonuçlar verir. Ayrıca; göğüs büyütme, bacak eğriliklerini giderme, popo dolgunlaştırma, liposuctiondan kaynaklanan deformasyonu düzeltme, kalçaların şeklini düzeltme gibi işlemler de lipofilling uygulaması ile yapılan işlemler arasında yer almaktadır.

Yağ enjeksiyonu kalıcı bir işlem midir?

Yeni bir bölgeye transfer edilen yağ hücrelerinde doku kaybı ne kadar önlenebilirse işlem o kadar kalıcı ve başarılı sonuçlar verir. Gelişen teknoloji sayesinde donör alandan temin edilen yağlar, havayla teması kesen cihazlar yardımıyla doku kaybı yaşanmadan transfer edilebilmektedir. Ayrıca; yağın alınış ve transfer şekli, kullanılan cerrahi malzemeler yağ dokularının canlı tutulabilme süresini etkileyen faktörlerdir.

Alınan yağ hücrelerini depolamak mümkün müdür?

Alınan yağ hücrelerinin daha sonra kullanılmak üzere uygun steril ve soğutma ortamında muhafaza edilmesi mümkündür. Muhafaza edilen bu yağlar daha sonraki enjeksiyon işlemlerinde kullanılarak tekrar yağ alım zahmetini ortadan kaldırmaktadır.

Yağ enjeksiyonu öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

  • Operasyon öncesinde 10 gün süreyle kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır.
  • Hastanın düzenli kullandığı ilaçlar varsa işlem öncesinde doktorunu mutlaka bilgilendirmelidir.
  • Operasyondan sonra ödemin azalması için soğuk kompres yapılmalıdır.
  • Uygulama bölgesinin ertesi gün yıkanmasında bir sakınca yoktur.
  • İşlemden soraki gün, enjeksiyon alanına nemlendirici uygulanabilir.
  • Uygulamadan 4-5 gün sonra işlem alanına hafifçe masaj yapılabilir. (Masaj yapılması ödemin dağılmasına yardımcı olacaktır.)
  • İşlemden sonra aşırı sıcaktan ve buhardan kaçınmak gereklidir. (sıcak ve buhar ödemin artmasına sebep olabilir.)

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply