Halk arasında kepçe kulak olarak adlandırılan problem, kepçe kulak estetiği (otoplasti) ile giderilebilen bir problemdir.  Kepçe kulak düzeltilmesi operasyonu, kıkırdak yapısını tamamlamış 6 yaş ve üstü bireylerde rahatlıkla uygulanan, yaklaşık 1-2 saat kadar süren cerrahi bir operasyondur.

 

Kepçe kulak sorununun nedenleri

Oldukça yaygın olan bir sorun olan kepçe kulak problemine, 20 çocuktan birinde rastlanmaktadır. Kişinin psikolojik durumunu da olumsuz etkileyen kozmetik bir problem olan kepçe kulak sorunu %95 oranında genetik yapıdan kaynaklanır ve doğuştandır. Anne karnındayken kulak kıkırdak yapısının yeterince gelişmemesi sonucu ortaya çıkar. Kepçe kulak problemi yaşayan okul dönemindeki çocukların iletişim yönünün zayıf ve içe dönük bir kişiliğe sahip olduğu gözlemlenir. Bu nedenle çocuğun kişilikve psikolojik gelişiminin olumsuz etkilenmemesi adına kepçe kulak estetiğinin erken yaşlarda yapılması tavsiye edilir.

Kepçe kulak problemi; kulak kıvrımlarının yetersiz açılanması ya da kulakta bulunan kıkırdakların olması gerekenden fazla büyük olması şekillerinde seyreder. İki probleme de farklı cerrahi tekniklerle müdahale edilir.

Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır?

Operasyon küçük yaşlardaki hastalara genel anestezi altındayken, yetişkin hastalara ise lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Kıkırdak törpülenerek kişinin yapısına uygun olacak noktalardan yeniden kıvrılır. Kulaklar ile kafa arasındaki açı daraltılır.

Kepçe kulak estetiği için kulak kepçesi arkasına yapılan kesi, önden bakınca belli olmaz ancak, kulağı öne doğru çekince biraz belli olabilir. Bu durum da 6-12 ay arasında giderek azalır.

Operasyondan sonra dikkat edilmesi gerekenler

  • Operasyonun ertesi gün kulaklara pansuman yaparak kulağı örten ancak sıkmayan şekilde saç bandı takılmalıdır.
  • Pansuman ardından takılan bant 3 hafta süreyle takılmalıdır. Bant, hem dikişler üzerindeki yükü azaltacak, hemde operasyon dolayısıyla oluşan ödemin daha çabuk azalmasını sağlayacaktır.
  • Operasyonun ardından kulaklara biraz uyuşukluk olacağından 2 hafta süreyle fön makinesi kullanılmamalıdır.
  • Operasyondan 3 gün sonra ılık su ile duş alınmasında bir sakınca yoktur.
  • Kulaklar, ameliyat sonrası 2 hafta boyunca her tür fiziksel etkiden korunmalıdır.
  • Operasyondan sonra 2 hafta süreyle kulakların üzerine yatmamaya özen gösterilmelidir.

Yukarıda belirtilen hizmet Estetikland bünyesinde danışmanlık hizmeti olarak verilmektedir.

    Not Tags