Burun estetiği (Rinoplasti), estetik amaçlı gerçekleştirilen ameliyatlar arasında en çok tercih edilen operasyondur. Peki, burun estetiğinde operasyon öncesi ve sonrasına dair en çok merak edilenler nelerdir?

Burun estetiğinde yaş sınır var mıdır?

Burun gelişiminin %90’ını 18 yaşında tamamamlanmış olur. Dolayısıyla 18 yaşını dolduran herkes burun ameliyatı yaptırabilir. Burun ameliyatında üst yaş sınırı yoktur.

Burun estetiği ağrılı bir operasyon mudur?

Operasyon süresince genel anestezi altında olunacağı için herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmesi söz konusu değildir. Operasyondan sonra ilk birkaç gün ağrı kesici ilaçlar reçete edilse de çoğu zaman kullanmayı gerektirecek kadar ağrı yaşanmaz. Genellikle operasyon sonucu oluşan geçici ödem, hafif baskı hissine sebep olur.

Burun estetiği başka bir operasyonla aynı anda yapılabilir mi?

Burun estetiğinin, yüze ya da vücuda uygulanacak başka bir operasyonla eş zamanlı gerçekleştirilmesi mümkündür. Birçok hastanın burun estetiği ile aynı anda göz kapağı ameliyatı ya da göğüs estetiği yaptırdığı bilinmektedir.

Estetik yaptırırken fonksiyonel sorunlardan da kurtulmak mümkün müdür?

Evet, burun estetiği ile bir yandan görsel memnuniyetsizlik giderilirken bir yandan da nefes alma zorluğu ve deviasyon gibi sorunların çözülmesi de mümkündür.

Burun ameliyatında açık rinoplasti mi kapalı rinoplasti mi tercih edilmelidir?

Burun estetiğinde; açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki teknik kullanılabilir. Hangi tekniğin kullanılacağı konusunda uzman hekimden görüş almak en doğrusu olacaktır. Kısaca açıklamak gerekirse; cerrahlar, burun uç kısmında ya da burun yatağında problem olan hastalarda açık tekniği tercih ederken, daha az problemli burunlarda kapalı tekniği kullanmayı tercih ederler.

Ne zaman rahat nefes alabilirim?

Burun içi tampon kullanılmayan bir ameliyat gerçekleştirildiyse, ameliyattan hemen sonra rahatça nefes alabilirsiniz. Silikon burun içi tamponu kullanılan durumlarda tampon çıkışını takiben rahatça nefes alınmaya başlanır.

Burun estetiğinde en kesin görsel farkı ne zaman görebilirim?

Burun estetiğini takip eden ilk ay içerisinde şişlikler büyük oranda azalsa da; burun şeklinin oturması 1 yılda tamamlanacaktır. Bu bir yıl süresince bazı günler burunda geçici ödemlerin gözlenmesi oldukça normaldir. Gün içinde gözlenen bu küçük ödemler, çoğu zaman sadece sizin farkedeceğiniz şekilde seyredecektir.

Estetik operasyondan sonra burun büyür mü?

Burun estetiği yetişkinlere uygulandığı takdirde burunda büyüme görülmez. Burun estetiğinin 18 yaşından sonra yapılmasının sebeplerinden biri de bu durumdur.

Ameliyat olmadan görsel memnuniyetsizlik giderilebilir mi?

İlerleyen teknoloji sayesinde burundaki görsel memnuniyetsizlik dolgu alternatifiyle giderilebilse de, maalesef bu yöntem her burun için uygun değildir.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply