Botoks söz konusu olduğundan öncelikle halk arasında bilinen bir yanlışı düzeltmek gerekiyor. Bir tür zehir ya da toksin madde değil, botoks bir tedavi yöntemidir. Clostridium Botulinum isimli özel bakteriden elde edilen, saflaştırılmış protein içerikli bir ilaçtır. İlerleyen yaş hediyesi kırışıklıkları gidermek ve kasları gevşetmek için medikal estetik alanındaki kullanım şekli ile bilinen, aslında şaşılık ve bazı nörolojik kaynaklı hastalıklar da dahil olmak üzere 6 farklı hastalık grubunun tedavisinde kullanılan botoks bir tedavi yöntemidir. Peki, medikal estetik alanında botoks bölgeleri hangileridir?

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yüze daha genç ve dinamik bir görüntü kazandırmak için uygulanan botoks genetik faktörler, ilerleyen yaş ve sık mimik kullanımı sonucu meydana gelen kırışıklıkların giderilmesi için kullanılır.

Medikal estetik alanında  üst yüz, alt yüz, boyun ve dekolte bölgesinde bulunan kırışıklıkları gidermek için kullanılan botoks bir tedavi yöntemidir.

  • Üst yüz bölgesinde; alın ve kaş ortasında meydana gelen çizgilerin giderilmesi, düşük kaşların kaldırılması, kaz ayağı adı verilen göz kenarlarındaki çizgilerin hafifletilmesi, şakakların gerilmesi amacıyla uygulanır.
  • Alt yüz bölgesinde; çiğneme kasına yapılan botoks uygulamasıyla çene ekleminin sertliği ve keskin çene hattı görüntüsü yumuşatılabilir. Nefertitilift uygulaması ile; yüz ovali birkaç küçük enjeksiyon yardımıyla toparlanabilirken boyun ve çene kenarı belirgin hale getirilebilir. Dudak üstü çizgileri giderilebilir, gummy smile uygulaması ile gülerken diş etlerinin görünmesi engellenebilir.
  • Boyun bölgesinde; ilerleyen yaş itibariyle kırışık ve deforme bir görünüm alan ciltte gerginlik sağlanabilir.
  • Dekolte bölgesinde; Mezobotoks yöntemi ile ciltte parlama,ışıltı ve gerginlik sağlanabilir.

Botoks için uygun hasta profili ve hasta değerlendirme

Botoks, gebelik ve emzirme dönemi içinde bulunan kişiler dışında 18-65 yaş arası herkese uygulanabilen bir işlemdir.

Tedaviden alınacak etkinin memnun edici bir sonuca ulaşılması için hasta doktor arasında iletişim kopukluğu olmamalı ve hasta detaylı bir değerlendirmeden geçmelidir. Hasta değerlendirme sürecinde; daha önce botoks uygulamasının yapılıp yapılmadığı ve yapıldıysa sonucun beklentiyi karşılayıp karşılamadığı öğrenilmelidir. Hastanın metabolizma hızı, kas yapısı ve işlem daha önce uygulandıysa hangi bölgelerde botoks etkisinin daha çabuk kaybedildiği öğrenilmelidir. Tüm bu bilgilerin yanı sıra yine daha önce botoks işlemi yaşandıysa sonrasında kaş ya da göz kapağında düşük yaşanıp yaşanmadığı sorgulanmalıdır.

Kliniğimizde yapılan botoks işlemleri, Uzman Dermotoloğumuz tarafından Allergan marka ürün kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply