Cildi korumanın önemi

Güneşten korunma, cilt lekeleri ve güneş ışınlarının yarattığı cilt deformasyonlarını engellemek için alınması gereken en temel önlemlerin başında geliyor. Güneşin olumlu etkilerinin yanı sıra vücudumuz için olumsuz etkileri de olduğu ve zararlı ışınlarından kendimizi korumamız gerektiği artık hepimizin bildiği bir konu. Yaz aylarına yaklaştığımız ve güneşin etkilerini giderek arttırmaya başladığı şu günler de, güneşe karşı tüm koruyucu zırhlarımızı arttırmak cildimize gösterdiğimiz özenin de bir parçası. Kış aylarında yeterince güçlü değilken bile cildimiz üzerinde uzun vadeli etkiler bırakabilen güneş ışınları, yazın çok daha tehlikeli bir hal alıyor.

Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini karşılamaya çalışırken bilinçsizce güneşe maruz kalmak; ciltte incelme, kuruluk, lekelenme, çillenme, kırışıklık, ton farklılığına, erken yaşlanma belirtilerine, kılcal damar belirginleşmesine, güneş alerjisine ve hatta cilt kanserine bile yol açabiliyor.

Cilt tiplerine göre kullanılması gereken SPF değeri

Sarışın ve kızıllar beyaz tenli oldukları için koyu renkli tenlere göre güneşe ve ışığa daha duyarlıdırlar. Bilinçli bir korunma olmadan uzun süre güneşe maruz kaldıklarında ciltte rahatsızlık ve acı verecek boyutlarda gerilme, kızarma gibi durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle güneşten koruma aşamasında yüz bölgesi için SPF 40 ve üzeri değerli krem formunda ürünleri, vücut için yine SPF 40 ve üzeri losyon formlu tercih etmek gereken korunmayı sağlayacaktır.

Esmerler koyu ten rengine sahip oldukları ve güneşe karşı daha az duyarlı oldukları için SPF 15 güneş koruyucular yeterli olacaktır. Cilt kuru ise krem, yağlı ise sprey ya da losyon formunda ürünler tercih edilmelidir.

Kumrallar için ise SPF 30 değerindeki koruyucu ürünleri tercih etmek yeterli olacaktır.

Koruyucu güneş kremleri

Estetikland’de güneş koruyucu olarak önerilen ve danışanlarımızın kullanmaya başladıktan sonra vazgeçemedikleri Rejuvi ürünlerini tercih ediyoruz. SPF 40 değerli Rejuvi Facial Sunblock, güneşin UVA/UVB ışınlarına karşı yüksek etkili koruma sağlar.  Renksiz ve renkli güneş koruyucu seçenekleri sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan Rejuvi Facial Sunblock, C vitamini içeriği sayesinde cildi besleme özelliğine de sahiptir. Mat ve homojen bir görünüm sağlayan Rejuvi Facial Sunblock, makyaj öncesi kullanım için de uygundur.

Yaz aylarında sağlığınızı korumak için

Güneş tepedeyken sadece şemsiye altında durmak ya da şapka takmak maalesef güneşten korunma için yeterli değil. Bu sebeple yine cilt tipinize uygun koruyucu krem kullanmalısınız. Güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulamanız gereken güneş koruyucu ürünleri, 2 saatte bir tekrarlamak, suya girildiği takdirde ürünü yeniden cilde sürmeniz tam anlamıyla güneşten korunma sağlayacaktır. Yaz aylarında açık renkli ve kumaşı sık dokunmuş kıyafetler tercih edilmelidir. Leke riskini önlemek için alkol içeren parfüm ve vücut spreyi gibi ürünleri kullanmayınız. Bol miktarda sıvı ve su tüketmeye özen göstermelisiniz. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneş altında uzun saatler geçirmemeye dikkat etmelisiniz.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply