Kadınlar için önemli bir güzellik ve özgüven unsuru olan göğüsler, olması gerekenden iri olduğu takdirde ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Sırt, bel ve boyun ağrılarına, enfeksiyona neden olabilecek kadar ilerleyen cilt problemlerine ve hatta solunum sorunlarına neden olabilen büyük göğüsler, meme küçültme ameliyatına ihtiyaç duyulmasına sebep oluyor. Göğüslerin gereğinden fazla irileşmesi sadece kadınlarda değil, erkeklerde de görülebilmektedir. Erkeklerde yaşanan iri göğüs problemine Jinekomasti adı verilir.

Meme küçültme operasyonlarına genellikle estetik kaygılar değil, sağlık problemleri neden olur. Meme küçültme operasyonlarında 18 yaştan başlayan alt yaş sınırı vardır. Çünkü, göğüslerin küçültülebilmesi için gelişimin tamamlanmış olması gereklidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Gereklidir?

  • Hamilelik, kilo alma ve ilerleyen yaş sebebiyle fazla büyüyen göğüslere sahip olmak,
  • İri göğüs sebebiyle kamburluk ya da sırt, bel ya da boyun ağrıları yaşayan kadınlar,
  • Göğüslerinin büyüklüğü nedeniyle günlük aktivitelerinde bile kısıtlama yaşayan kişiler,
  • Göğüs bölgesinin alt kısmında cilt problemi (tahriş, pişik gibi) yaşayan, hatta bu cilt problemleri enfeksiyona kadar ilerleyen kişiler için meme küçültme operasyonları elzemdir.

Erkeklerde Meme Küçültme (Jinekomasti Tedavisi)

Erkeklerde görülen meme büyümesi (Jinekomasti) iki göğüste görülebildiği gibi tek göğüste de seyredebilir. Jinekomastinin görülen en yaygın sebebi hormonal bozukluktur. Jinekomasti tedavisi; klasik cerrahi operasyonla ya da liposuction yöntemi ile olabilir.

Meme dokusu ve yağ dokusu olmak üzere iki farklı dokudan oluşan göğüs dokusu oranları, kişiye göre farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde meme dokusunun aşırılığından kaynaklanan iri göğüslere, bazı kişilerde de yağ dokusunun fazlalığı sebep olmaktadır.

Yağ dokusu yoğunluğundan iri göğüs problemi yaşayan erkeklerde liposuction ile jinekomasti tercih edilir. Oldukça başarılı sonuç veren bu Jinekomasti yöntemi, 2-3 cm büyüklüğünde bir kesiyle göğüslerin hacminin küçültülmesini mümkün kılmıştır.

Meme dokusunun aşırı olduğu durumlarda ise; klasik cerrahi operasyonla meme küçültme yöntemine başvurulmaktadır. Hangi şekilde yapılırsa yapılsın, meme küçültme ameliyatından en iyi sonucu almak için uzman hekimin önerilerini yerine getirmek oldukça önemlidir. Operasyon sonrası uzmanın önerdiği ideal kilodan uzaklaşmak, operasyonun başarısını düşürebilecek bir etkendir.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply