Lazer epilasyon işlemi, güçlendirilmiş ultraviyole ışınlarının kıl köklerine uygulanarak, tüy oluşumunu kalıcı olarak sonlandırma işlemidir. Özellikle son yıllarda hem kadınlar hem de erkekler arasında yaygın olarak uygulatılan lazer epilasyon hakkında merak edilenler de oldukça fazladır. Lazer epilasyon işlemi hakkında en çok merak edilen konular; lazer epilasyonun sağlığa zararlı olup olmadığı ve cihazların radyasyon içerip içermediğidir.

Lazer epilasyon yaptırırken radyasyona maruz kalıyor muyuz?

Lazer epilasyonun prensibi ışık enerjisini ısıya dönüştürerek, kıl köklerinde tüy oluşmayacak şekilde tahribat yaratılmasıdır. Lazer epilasyon cihazları ışın değil, güçlendirilmiş ultraviyole ışığı yayarlar. Cilt üzerine yapılan her lazer atışı, kıl kökü ve tüy gövdesi tarafından emilir. Lazer ışıkları orta deriyi geçemezler ve cilt altında ilerleyemezler. Kısacası, lazer epilasyon radyasyona maruz kalabileceğiniz bir uygulama değildir.

Lazer epilasyon kanser yapar mı?

Yaklaşık 20 yılı aşkın süredir dünyanın her yerinde uygulanan lazer epilasyon işleminin kansere sebep olduğu bulgusuna rastlanmamıştır. Radyasyon yaymayan lazer epilasyon işlemi için kansere de sebep olmadığı söylenebilir.

Lazer epilasyon işlemi vücuda zarar verir mi?

Lazer epilasyonun diğer tüm medikal uygulamar gibi uzman kişiler tarafından yapılması oldukça önemlidir. Kişinin tüy yapısı, tüy rengi ve ten rengi gibi değişkenleri göz önüne alınarak, kişi için uygun cihazla gerçekleştirilen lazer epilasyon uygulaması uzman kişilerce yapıldığında herhangi bir zarar vermez. Ancak yanlış uygulamalar sonucu ciltte yanma ve lekelenme vakaları yaşanmaktadır.

Genital bölgeye lazer epilasyon yaptırmak yumurtalıklara zarar verir mi?

Lazer ışıkları röntgen ışınları gibi vücutta yayılmazlar. Sadece uygulama bölgesinde, kıl köklerini hedef alarak orta deriyi geçemezler. Halk arasında bilinen en büyük yanlışlardan biri genital bölgeye yapılan “lazer epilasyon kısırlık yapar” inanışıdır. Bu inanış  tamamen yanlıştır. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi lazer ışıkları iç organlara ilerleyebilecek yapıda değillerdir. Lazer ışıkları deri altına ilerlemediği için kısırlığa sebep olmaz. Rahim ve yumurtalıklar lazer epilasyon işleminden zarar görmez.

Genital bölgeye uygulanan lazer işleminin bilinen tek zararı, uzman kişilerce ve doğru cihazla yapılmadığı takdirde diğer bölgelerde olduğu gibi tahriş, yanma ve lekelenmelere sebep olmasıdır.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply