Lazer epilasyon uygulaması nedir?

Lazer epilasyon uygulaması, ultraviole ışıklar yayan cihazlar yardımı ile vücuttaki istenmeyen tüyleri yok etme işlemidir. Aslında lazer epilasyon işleminin ne olduğunu bilmeden önce vücuttaki istenmeyen tüylerin temel gelişimleri hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır. Vücudumuzda bulunan tüm tüyler  erken anajen, anajen, katajen, ve telojen olmak üzere 4 evrede gelişimlerini tamamlamaktadır. Erken anajen evre; tüy köklerinin tüy üretimine başladığı dönemdir. Anajen evre; üretilmiş olan tüyün en aktif olduğu gelişim ve cilt içerisinde uzama dönemidir. Anajen dönem tüylerin lazer epilasyon için en uygun olduğu dönemdir. Katajen evre; kök içerisindeki canlı hücrelerin aktivitesini durdurup yapılarının değiştiği, dinlenme dönemine geçtiği süreçtir. Telojen evre ise; tüylerin uzamasının durduğu ve kökten ayrılıp vücuttan atıldığı dönemdir.

Lazer epilasyon uygulaması birden çok seanstan oluşan, anajen evrede olan tüylerin köklerinin ultraviole ışıklar aracılığı ile kontrollü şekilde tahribata uğratılarak tüy üretimini sonlandırmaya yönelik uygulanan medikal bir işlemdir. Lazer epilasyon uygulamasının birden çok seanstan oluşmasının sebebi; her tüy kökünün aynı zamanda anajen evrede olmamasından kaynaklanır. Her kök farklı zamanda anajen evreye girdiğinden tüm köklerin faaliyetini durdurmak tek seansta mümkün olmamaktadır.

lazer epilasyonLazer epilasyon uygulamasının sonuçları kalıcı mıdır?

Lazer epilasyo işleminin amacı çevredeki dokular zarar görmeden sadece tüy köklerinin kontrollü ve kalıcı şekilde tahrip edilip, tüy üretememesini sağlamaktır. Hormonal bir sorun söz konusu değilse, kişinin tüy ve ten rengine uygun bir cihazla müdahale edildiği takdirde; kıl köklerinin tüy üretimi kalıcı şekilde durdurulabilir. Lazer epilasyon, günümüzde kullanılan teknoloji ve yeni cihazlar sayesinde tüy köklerinin aktivitesini kalıcı olarak sonlandırmaktadır.  Lazer epilasyon uygulaması yapılmış olan bölgelerde bulunan tüylerde %90’a varan azalmalar görülür.

Lazer epilasyon uygulaması kaç seans yapılmalıdır? Seans aralıkları nasıl olmalıdır?

Lazer epilasyon ışığı aktif kıl kökleri üzerinde etkili olduğu için uygulama tek seansta maksimum sonuç veremez.Çünkü vücudumuzda bulunan tüm tüy kökleri aynı anda aktif halde değildir. Uygulama anında aktif olan tüy kökleri lazer ışığından etkilenirken, istirahattaki ve gerileme dönemindeki kökler etkilenmez.  Tüy rengi, yapısı ve büyüme evreleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiği için gerekli seans sayısı da göreceli ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Genel olarak en başarılı sonuç için en az 8 seans önerilmektedir. Ayrıca uygulama bölgesi de seans sayılarının değişkenlik göstermesini sağlayan parametrelerden biridir.

Seans aralıkları vücut bölgesi için ortalama 6-8 hafta arası değişirken, yüz bölgesi için ortalama 4-6 hafta arasıdır. İlk bir kaç seanstan sonra bu süreler daha da uzayabilir. Bir sonraki seans için en uygun zaman, tüyün tekrar büyüyüp ten üzerinden fark edilebildiği zamandır. Çünkü tüylerin görünecek kadar büyümesi köklerin aktif olduğunun ve seanstan etkileneceğinin göstergesidir.

Lazer epilasyon güvenli midir?

Lazer epilasyon uygulamasını danışmak için kliniğimize gelen kadın ve erkek hastaların en çok yönelttiği soru: “Lazer epilasyon sağlığa zararlı mıdır?” sorusudur. Bu sorunun sebebi lazer epilasyon cihazının yaydığı ışıkların radyasyon barındıran Gama ve X ışınları ile karıştırılmasıdır. Öncelikle bilinmesi gereken; lazer epilasyon cihazlarının tipi ne olursa olsun ışın değil ışık yayarlar. Işın olmadıkları için radyasyon barındırmaları mümkün değildir. Lazer epilasyon cihazlarının ışıkları sadece tüy köklerindeki melanini hedef alarak melanin pigmenti tarafından emilir ve cilt içerisinde ilerleme kaydedemez.

 • Hamilelik döneminde lazer epilasyon yapılabilir mi?

20 yıldan beri uygulanan lazer epilasyon uygulamasının hamilelik döneminde yapıldığında anne ya da bebek sağlığını tehlikeye atan herhangi bir duruma neden olduğu bulgusuna rastlanmamıştır. Sağlık açısından bir risk bulunmasa da anne daha duyarlı bir dönemde olduğu için rahatsızlık duymaması açısından özellikle hamileliğin son 3 ayında karın ve meme ucu bölgelerine lazer epilasyon ya da iğneli epilasyon yaptırılmaması önerilir.

 • Lazer epilasyon kansere yol açar mı?

Lazer epilasyon uygulamasının kansere sebep olduğu konusunda herhangi bir tıbbi bulgu bulunmamaktadır. Radyasyon yaymayan bir işlem olduğundan kansere de sebep olmadığı söylenebilir.

 • Lazer epilasyon kısırlık yapar mı?

Halk arasında işlemle ilgili bilinen en büyük yanlışlardan biri genital bölgeye yapılan “Genital bölgeye lazer epilasyon yaptırmak yumurtalıklara zarar verir” inanışıdır. Bu inanış aslında şehir efsanesinden öteye gitmemektedir. Çünkü lazer ışıkları iç organlara ilerleyebilecek yapıda değildir. Bu nedenle rahim ve yumurtalıkların işlemden zarar görmesi mümkün değildir.  

Lazer epilasyon cihazları

Alexandirite Lazer Epilasyon Cihazı: Dalga boyu 755 nanometre olan cihaz, koyu renkli tüyleri kalıcı şekilde yok eder. Uzman kişilerce uygulandığında yanma ve leke oluşumu riski minimumdur. Alexandirite lazer sisteminde atışlar tek tek yapılır. Alexandirite lazer teknolojisinde lazer ışıkları ışıya dönüşür ve melanin pigmenti tarafından emilir. Emilen ısı kıl köklerinde tahribat yaratarak tüy üretimini kalıcı olarak sonlandırır.

Diode Lazer (Ütüleme sistemi): 800-810 nanometre dalga boyu içerdiği için diğer lazer teknolojilerine göre kıl köklerini biraz daha derinden etkileyen bir lazer sistemidir. Daha derine ulaşma özelliği, uygulama sırasında duyulan acıyı biraz daha yükseltir.Bu nedenle acı hissini azaltmak için soğuk jel ile uygulanır. Cihaz başlığı soğutucu jel sürülen cilt üzerinde sabit hızla gezdirilerek uygulandığı için ütüleme sistemi olarak da bilinmektedir.

Soprano Buz Lazer: Son teknoloji içeren lazer sistemlerinden biridir. Geniş bir alana uygulama imkanı sunar. Özel başlığı sayesinde işlem bölgesine aynı anda buz uygulama imkanı bulunmaktadır. Oldukça konforlu ve acısız bir epilasyon hizmetidir.

En etkili lazer epilasyon cihazı

En etkili lazer epilasyon cihazı” kavramı aslında görecelidir. Cihazların etkisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Çünkü lazer epilasyon uygulamasında kullanılan her cihaz farklı tonlardaki ten ve tüy rengi kombinasyonlarında daha verimli sonuç sağlar. Lazer epilasyonun yapılacağı makinenin FDA onayı almış olması gerkmektedir. Alexandirite lazer sistemi,açık ten rengi, koyu renkli ve kalın yapılı tüy kombinasyonuna sahip kişilerde maksimum verim sağlarken, ince yapılı ve açık renkli tüylerde melanin pigmenti daha az olduğu için kökleri besleyerek ters etki gösterebilir. Diode lazer sistemi, koyu ten rengi, ince yapılı ve açık renkli tüy kombinasyonuna sahip kişilerde yüksek verim sağlar. Soprano buz lazer teknolojisi ise; tüm ten renklerine uygulanabilir. Ayva tüyleri, açık sarı ve kızıl renkli tüyler üzerinde de oldukça etkilidir.

En acısız lazer epilasyon sistemi

Acı ve ağrı eşikleri de kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı kişilerin lazer epilasyonun acısız, bazı kişilerin ise acı veren bir uygulama olduğunu söylemelerinin temel nedeni de budur. Genelleme yapmak gerekirse lazer epilasyon uygulaması sırasında hissedilen en büyük acı teninize lastik çarpmasına benzetilebilir.

Lazer epilasyonda yaş sınırı var mıdır?

Kadınlar, ilk regl döneminin hemen ardından epilasyon yaptırmaya başlayabilirler. Erkekler ergenlik döneminin tamamlanmasıyla lazer epilasyon uygulamasına başlayabilirler. Kadınlarda, menopoz dönemine girmiş olmak epilasyon için herhangi bir engel teşkil etmez.

Lazer epilasyon dövmeye zarar verir mi?

Lazer epilasyon uygulaması yaptırdığınız bölgede bulunan bir dövmeniz varsa lazer ışınları direkt olarak cilt altındaki boya pigmentlerine odaklanacak ve onlar tarafından emilecektir. Bu durum acı verici olduğu gibi dövmenizin bozulmasına da yol açar. Bu nedenle lazer epilasyon sırasında Adövmenin bulunduğu alan, dövmenin etrafındaki 2 cm dahilindeki alanlarda dahil olmak üzere kapatılmalıdır.Ekstra olarak örneğin; dudak üstü bölgesine lazer epilasyon yaptırıyorsanız ve dudaklarınızda kalıcı makyaj var ise bu konuda da uzman estetisyeninizi uyarmalı ve o bölgede bunu dikkate alarak çalışmasını belirtmelisiniz.

Lazer epilasyon için en uygun zaman

Lazer epilasyon uygulaması aslında 4 mevsim yapılması mümkün olan bir işlemdir. Ancak güneş etkilerinin maksimum olduğu yaz döneminde azami dikkat istiyor. Çünkü uygulama sonrası cilt güneş ile etkileşime girebiliyor. Örneğin; yaz aylarında lazer epilasyon yaptıran kişi kişi bronzlaşırsa uygulama başarılı ve etkili şekilde gerçekleştirilemiyor. Yüksek faktörlü güneş koruyucu kremlerle uygulama bölgesi korunmazsa lekelenme ve tahriş problemleri ile karşılaşılabiliyor. Cilt üzerinde iz gibi kalıcı deformasyonlar oluşabiliyor. Bu nedenle aslında lazer epilasyon yaptırmak için uzmanlar tarafından önerilen zaman dilimi; güneş etkisinin minimum olduğu sonbahar ve kış aylarıdır.

Lazer epilasyon sonrası tatil

Özellikle tatile çıkmayı planladığınız dönem yaz mevsimi ise, cilt sağlığınızı korumak adına tatil öncesi lazer epilasyon yaptırmanız önerilmez. Odak noktası güneşlenmek ve deniz, havuz gibi aktivitelerle dinlenmek olan yaz tatili öncesinde lazer epilasyon yaptırmak cildinizde kalıcı tahribata neden olabilir. Uzmanların tavsiyeleri lazer epilasyon sonrası ilk 3 gün güneşten korunmak olsa da cildinizin hassasiyetine göre bu süreç 15 güne kadar uzayabilir. Eğer lazer epilasyon sonrasında güneşe maruz kalacağınız bir tatil planınız varsa yüksek faktörlü güneş koruyucularla teninizi koruma altına almalısınız. Ayrıca nemlendirme etkisi yüksek losyonlar ile cildinizi sürekli nemli tutmalı ve cilt kurumasına karşı önleminizi almalısınız.

Erkekler için lazer epilasyon

Kadınlar kadar erkeklerde lazer epilasyon uygulamasına yoğun talep göstermektedir.Erkekler tarafından en çok talep gören lazer epilasyon bölgeleri; omuzlar, sırt, karın bölgesi ve gögüs bölgesi ve bel bölgesidir. Erkek vücudunda mukoza alanları ve göz çevresi dışında kalan her bölgeye lazer epilasyon yapılabilmektedir.

Kimlere lazer epilasyon yapılamaz?

Özellikle şeker hastalığı bulunan ve ağır ilaç tedavisi altında olan kişilerin lazer epilasyon uygulaması yaptırmaya başlamadan önce mutlaka doktoruyla görüşüp,işlem yaptırmasında bir sakınca olmadığına dair doktor onayı alması gerekmektedir. Uygulama bölgesinde açık bir yara ya da iltihaplı bir durumun bulunması lazer epilasyon işlemi yapılamaz. Kronik veya genetik bir rahatsızlığınız ya da herhangi bir cilt hastalığınız varsa uzmanınızı işlem süreci başlamadan mutlaka bilgilendirmeniz gerekmektedir. Ayva tüyü ve beyaz tüyleri olan kişiler için lazer epilasyon işlemi uygun değildir. Özellikle akne ve sedef hastalığı tedavisinde önerilen, etken maddesi izotretinoin olan ilaçlar kullanıldığı takdirde en az 6 ay süreyle lazer epilasyon yapılamaz. Epilepsi hastaları ve kalp pili taktırmış olan kişilere lazer epilasyon işlemi yapılamaz.

Lazer Epilasyon Öncesinde Yapılması Gerekenler

 • Lazer epilasyon işlemine başlamadan en az 1 ay öncesinde tüyleri kökünden alan işlemler (ağda, iple tüy aldırma, cımbız ve epilatör gibi) uygulanmamalıdır.
 • Lazer epilasyona başlamadan en az 1 ay önce güneşlenmemeli ve solarium gibi ten renginizi koyulaştıracak herhangi bir dış etkenden uzak durmalısınız. Lazer epilasyonda en sağlıklı sonucu almak için doğal ten renginizi korumalısınız.
 • Lazer epilasyondan önce tüy sarartıcı kullanmayınız.
 • Peeling gibi cilt soyma işlemleri yaptırılıyorsa epilasyona başlamadan 15 gün önce bırakılmalıdır.
 • Lazer epilasyon seanslarından önce cilt üzerindeki (fondöten, krem, parfüm, vücut losyonu gibi) kozmetik ürünler temizlenmelidir.

Lazer Epilasyon Sürecinde Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

 • Uygulama sonrasında hafif bir kızarıklık oluşması son derece normaldir. Oluşan kızarıklık tamamen geçicidir.
 • Uygulama en az 8 seans süreceği için süreç boyunca güneşten korunmanız gereklidir. En az 30 faktör güneş kremleri kullanmayı asla ihmal etmemelisiniz.
 • Lazer epilasyon seanslarından sonra, ılık-soğuk suyla duş almanızda bir sakınca yoktur. Ancak, tahriş ihtimaline karşın uygulama yapılan bölgelere sıcak su temasından kaçınılmalıdır.
 • Her seans sonrası, uygulama bölgelerine 1 hafta süre ile günde 3 kez nemlendirici krem uygulanmalıdır. (Uzmanınız tarafından önerilen bir krem olursa önerilen şekilde ve dozlarda kullanmalısınız.)
 • Seans sonrasında tüylerde dökülme görülmezse 15 gün içinde ücretsiz rötüş talep etme hakkınız vardır.
 • Lazer epilasyon seansları arasında uzayan tüylerinizi, bir sonraki seanstan önce kısaltabilirsiniz. (Tüyleri kökten alacak uygulamalardan uzak durmalısınız.)
 • Seanslardan sonra 48 saat süreyle (uygulama bölgelerinde) parfüm ya da deodorant kullanmamalısınız.
 • Lazer epilasyon seansları süresince uygulama bölgelerine kese gibi tahriş edici işlemler uygulanmamalıdır.

 

 

 

  Not Tags

Leave a Reply