Çeşitli sebeplerle memnun olmadığınız dövmeleri silme konusunda farklı yöntemler olsa da en sağlıklı ve kesin çözüm lazerle dövme silme alternatifidir.  Yeterince düşünülmeden yaptırılan ya da artık görmek istemediğiniz dövmelerden 1 ay ara ile yapılacak 5-8 seans arasında kurtulmak mümkündür. Dövme sildirme de medikal işlemler sınıfına ait olduğu için işlem sırasında ve sonrasında neler yaşayacağınızı merak etmek oldukça olağandır. Peki, lazerle dövme silme hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Kliniğimize dövme sildirme işlemi için başvuran hastalarımızın danıştıkları konular ışığında en çok merak edilenleri sizler için derledik.

Dövme silme işlemi nasıl yapılıyor?

Öncelikle bilinmesi gereken, dövme mürekkepleri içeriklerinde yüksek miktarda ağır metal bileşikleri (manganez, bakır, civa ve kurşu gibi) bulundururlar. Dövmenize parlak bir renk ve şekil veren beyaz kan hücrelerinin yok edemeyeceği kadar büyük olan ağır metal bileşikleridir. Bu sebeple; dövmeden sağlıklı şekilde kurtulmanın en temel yolu, yüksek lazer enerjisidir. Dövmeniz yüksek lazer atışlarına maruz bırakılarak, deri altına yerleştirilen renk pigmentlerinde tahribat yaratılır. Kırılan pigmentler hücreler tarafından yok edilerek vücuttan atılması sağlanır.

Dövme sildirme işleminde seans sayıları dövmenin büyüklüğüne, kullanılan boyanın kalitesine, derinin hangi katmanına yerleştirilmiş olduğu, yapılmış olduğu bölge ve dövmenin yaşı gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. En rahat silinebilen dövmeler 5 yaş üzeri dövmelerdir.  Günümüzdeki teknoloji ile her renk ve her çeşit (kaş ve dudak kontürü de dahil olmak üzere) dövme gerekli seans sayısının sonunda iz kalmadan silinebilir. Özellikle siyah gibi koyu renklere sahip dövmeler, ışığı daha fazla absorbe edebildikleri için diğer renklere göre daha hızlı şekilde silinebilirler. Renkli dövmelerde bu tolerans daha yüksek olduğundan işlem 1-2 seans kadar uzayabilir.

Dövme silme işlemi için uygun zaman var mıdır?

Lazerle dövme silme işlemi her mevsim uygulanabilir. Uygulamadan 1 ay sonra bölge tamamen kabuğunu atar. Yaz aylarında yapılan işlemlerde bölge kabuğu atana kadar güneşten korunmalıdır. Hasta tatile gitmeyi planlıyorsa, seansı tatil sonrasına çekmek en mantıklısı olacaktır.

Dövme sildirme ağrılı bir işlem midir? 

Nasıl ki dövme yaptırırken biraz da olsa acı duyuluyorsa, sildirirken de az miktarda da olsa acı duymanız doğaldır.

Seanslardan sonra neler yapmalıyım?

Seans sonrasında hastaya içeriğinde gümüş barındırmayan merhemler önerilir. Bu merhemleri önerildiği miktarda 1 hafta süreyle bölgeye uygulamanız hem güneşle temas halinde oluşacak leke riskini önler, hem de bölgeyi nemli tutmanıza yardımcı olur.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply