Yüz germe ameliyatı nedir?

Yüz germe ameliyatı, çeşitli nedenlerle meydana gelen yüz ve boyun derisindeki sarkıklığı gideren cerrahi bir operasyondur.  İlerleyen yaş, yer çekimi ve çevresel faktörler zaman içerisinde cildin elastikiyetinin yitirilmesinin yan sıra kırışıklıklara ve sarkmalara neden olur, göz altında çukurlaşma yaşanabilir. Tüm bu olumsuz etkiler, çene bölgesinde yağlanma ve çene hattının bozulması şikayeti yüz germe ameliyatıyla çözülebilen problemler arasındadır. Tıpta “Rhytidectomy” olarak anılan operasyon, genellikle 40 yaş üzeri hastalara uygulanır. Elastikiyetini kaybetmemiş ciltlere uygulandığında da çok başarılı sonuçlar veren operasyon, her cerrahi işlem gibi steril hastane ortamında gerçekleştirilmelidir.

Yüz germe ameliyatı nasıl uygulanır?

Hastaya genel anestezi uygulandıktan sonra cerrahi kesi ile yüz derisi kaldırılır. Sarkmaya neden olan yumuşak doku özel dikişler yardımıyla asılarak deri alt dokusu desteklenmiş olur. Fazla deri gereken miktarda alınır. Gerek duyulduğu takdirde boyun germe ve göz kapağı estetikleri ile de kombinlenebilir. Ameliyatın neden olduğu iz saçlı deri altında kalacağından hastayı rahatsız edecek bir iz durumu söz konusu değildir. Dikişler operasyondan 1 hafta sonra alınır. Operasyonun ardından birkaç hafta süresince yüz bölgesinde hissizleşme olabilir. Son derece normal kabul edilen, ameliyat kaynaklı bu durum kendiliğinden azalarak geçer.

Yüz germe ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler

  • Ameliyat gününün 10 gün öncesinde sigara alkol kullanımı kesilmelidir.
  • Aspirin v.b. kan sulandırıcı ilaçların alımı, yine kan sulandırıcı etkiye sahip olan bitki çaylarının ve E vitamini tüketimi ameliyattan 10 gün önce durdurulmalıdır.
  • Operasyon 4-6 saat aralığında değişiklik gösteren operasyondur. Operasyon farklı bir ameliyatla kombin halinde yapıldığı takdirde bu süre uzayabilir.
  • Yüz, operasyon sonrasında sargı bezi ile sarılır. (Ağız ve burun bölgesi dışında)
  • Operasyon sonrasında buz kompresi uygulamak iyileşme sürecini hızlandırdığı gibi, ödem oluşumunu minimize eder.
  • Hastanın ameliyat olduğu gün hastaneden taburcu edilmesi mümkündür, operasyon gece yatışı gerektirmez.
  • Ameliyat sonrasında operasyon bölgesinde hafif morarma ve sızlamaların görülmesi normaldir.
  • 2 hafta içerisinde kişi normal hayatına dönebilir.

Yukarıda belirtilen hizmet Estetikland bünyesinde danışmanlık hizmeti olarak verilmektedir.

    Not Tags