Terleme tedavisi, tıpta hiderhidroz olarak adlandırılan aşırı terleme sorununun botoks ile giderilmesidir. Terleme, vücudun kendini serinletmek amacıyla üretmiş olduğu bir savunma mekanizmasıdır.  Vücut ısımızın yükseldiği durumlarda, beyin tarafından gönderilen sinyaller ter bezlerini otomatik olarak harekete geçirir. Ter salgılamaya başlayan ter bezleri sayesinde vücut ısısı normale döner ve doğal düzene dönülür. Terleme seviyesi bazı kişilerde normal düzeydeyken, bazı kişiler aşırı terleme sorunu yaşayabilirler.

Terleme problemi yapılan spor egzersizleri, gerilim ya da heyecan durumunda ortaya çıkabilir. El, ayak, yüz ve koltuk altında ıslaklık ve kötü koku ile kendini gösteren terleme sorunu, kişinin günlük işlerini yürütmesini zorlaştırır. Aşırı terleme problemiyle karşı karşıya kalan kişilerde özgüven eksikliği ve utanç duyma gibi duygu durumları yaşanabilir.

Terleme tedavisi nasıl uygulanır?

Aşırı terleme problemi cerrahi müdahaleler ve botox ile tedavi edilebilmektedir. Cerrahi yöntemlerle ter bezlerinin tamamen çıkarılmasını içeren cerrahi tedaviler hem zahmetli hem de iz bırakan müdahalelerdir. Bu nedenle botox ile tedavi yöntemi hastalara çok daha cazip görünürken çok etkili ve sorunsuz bir tedavi yöntemi olması dolayısıyla da tercih edilmektedir.

Uygulama alanları antiseptik solüsyonla temizlendikten sonra anestezik krem yardımıyla uyuşturulur. Uyuşma gerçekleştikten sonra tedavi bölgesinde birbirine oldukça yakın olan çeşitli noktalara, çok ince uçlu iğneler yardımıyla botoks enjekte edilir. İşlem gerçekleştirildikten 3-7 gün sonra terleme şikâyeti tamamen durur, tedavinin etkisi 9 ay- 1 yıl arasında devamlılığını sürdürür.

Tedaviden 15 gün sonra kontrol gerçekleştirilir. Terlemenin devam ettiği bölgeler varsa (çok nadir olarak görülür) “İyot- Nişasta” testine tabi tutulduktan sonra, enjeksiyon yeniden gerçekleştirilir.

Botoks ile terleme tedavisi acısız bir tedavi yöntemidir. Terleme tedavisi için uygulanan botoks, kas içine değil, deri altına ya da içine enjekte edilir.

Yukarıda belirtilen hizmet Estetikland bünyesinde danışmanlık hizmeti olarak verilmektedir.

    Not Tags