Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, genellikle ense bölgesinden alınan kıl köklerinin, çeşitli sebeplerle tamamen dökülen ya da saç yoğunluğu seyrelen bölgelere ekilmesi işlemidir. Sağlıklı, yoğun ve dikkat çeken saçlar herkesin hayalini süsler. Saç kaybı ve saçsızlık cinsiyet fark etmeksizin her insanın korkulu rüyasıdır. Bu nedenle çeşitli sebeplerle erkek tipi kelleşme yaşayan kadınlar ve erkekler için bu kabusu sona erdirmenin en kesin yolu saç ekimi işlemidir. Uygulama, FUE, DHI ya da Perkutan teknikleriyle yapılır.

saç ekimiSaç ekiminde DHI tekniği

2016 yılında uygulanmaya başlanan DHI saç ekimi tekniği, kesim ya da tıraş gerektirmediğinden diğer işlemler arasında kadınların ilk tercihi olmaktadır. DHI saç ekimi; donör bölgeden seçilerek toplanan kaliteli saç köklerinin, özel kalemler yardımıyla ekim alanına yerleştirildiği bir uygulamadır. DHI yönteminde greftlerin yerleştirilmesine yardımcı olan, kalemi andıran medikal aparat; kanal açma ve kök yerleştirme işlemlerini aynı anda yapabildiğinden, köklerin daha kısa sürede ekilmesini sağlar. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen DHI saç ekimi prosedürü, saç köklerinin özel bir cihaz yardımı ile gevşetilerek tek tek toplanmasıyla başlar. Toplanırken üzerlerinde bir parça doku da bulunan greftler, ayrıştırma işlemine tabi tutulduktan sonra özel medikal kalem yardımıyla nakil alanına yerleştirilir.

Saç ekiminde FUE tekniği

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) prosedürü saçların kesilmesi ile başlar.  Hastaya lokal anestezi uygulandıktan sonra  punchlar aracılığı ile enseden alınan kıl kökleri ekim bölgesine yerleştirilir. FUE yönteminde,  saç ekimi uygulaması punch adı verilen ince uçlu iğnelerle yapılır.  Kişi, anestezi etkisi altında olduğu için işlem sırasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmez. Seyrek saçlı ya da saçlarını tamamen kaybetmiş kişilerde başarıyla uygulanan bir yöntem olmasının yanı sıra yanık ve yaralanmalardan kaynaklanan dökülmeler için de ideal bir tekniktir.

Saç ekiminde Perkutan tekniği

Perkütan tekniği, dünya üzerinde çok az klinikte uygulanan özel bir saç ekim tekniğidir. Perkütan saç ekim tekniğinde, düz kesiler yapılmaz. Kıl kökleri, saç kökü çapı kadar açılan yuvarlak delikler içerisine yerleştirilir. Perkutan tekniği, çabuk iyileşme gösteren ve çok doğal bir görünüm kazandıran ileri bir saç ekim tekniğidir. Diğer saç ekim tekniklerine göre daha az solisyon kullanıldığından, işlem sonrası oluşan ödem daha azdır. Diğer tekniklerle kıyaslandığında uygulayıcı açısından daha zahmetlidir ve daha fazla detay gerektirir. Bir seansta sayıları 4500 ila 6000 arasında değişen greft ekimi gerçekleştirilebilir.

    Not Tags