Meme küçültme ameliyatları, estetik operasyonlar arasında yer alsa da, birçok kişi sağlık problemlerinden dolayı göğüslerini küçülttürmek durumunda kalıyor. Estetik kaygı, pişik, sütyen izleri, sırt ağrıları, kalp ve akciğer rahatsızlıkları meme küçültme operasyonunun talep edilmesinin temel nedenleri arasında yer alıyor.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme operasyonunda meme dokusu, yağ dokusu ve deri işlemi aynı anda yapılır. Göğüs üzerinde bulunan kahverengi doku alınarak, dikleştirilen memenin uygun noktasına yerleştirilir. Meme küçültme operasyonu hasta genel anestezi altındayken gerçekleştirilen, yaklaşık olarak 3-4 saat süren cerrahi bir operasyondur. Hasta ameliyat sonrası bir gün süreyle hastanede gözetim altında tutulur. Meme operasyonlarının dikişlerinde organik malzemeden elde edilen ve erime özelliği olan ipler kullanılır. Operasyonu takip eden 7-14 gün arası dönemden sonra dikişler kaynamaya başlar. Göğüs küçültme ameliyatlarından sonra 1 ay boyunca takılması gereken özel sütyen önerilir. Bazı operasyonlarda iki memenin simetrisini sağlayabilmek için iki ğöğse de farklı teknikler uygulanabilir. Hasta operasyonun ardından hem estetik bir görünüme, hem de sağlığına kavuşmuş olur.

 Meme küçültme operasyonundan sonra emzirme

Kadın hastalara uygulanacak olan göğüs küçültme operasyonunun tekniğini seçme de önemli noktalardan biri de; hastanın ilerleyen döneme ait çocuk planıdır. Çünkü uygulanan bazı teknikler emzirme döneminde süt oranının %20 kadar azalmasına neden olabilir. Memeyi küçültürken süt bezleri ve meme başının bağlantısının korunması emzirme döneminde sorun yaratmaz. Ancak aşırı büyük memelerin olduğu vakalar için hem göğüsleri yeterince küçültmek hem de bağlantıyı korumak mümkün olmayabilir. Bu nedenle hastanın operasyondan sonra çocuk sahibi olma planı varsa doktoru mutlaka bilgilendirmelidir.

Erkeklerde Meme Küçültme (Jinekomasti)

Kadınlar kadar erkekler de meme büyüklüğünden mustarip olabilirler. Erkeklerde görülen meme büyüklüğü, genel olarak psikolojik problemleri de beraberinde getirir.

Erkeklerde meme büyüklüğü; alkol, hormonal sorunlar, steroid tedavileri, bazı kronik rahatsızlıklar ve tümörler, fastfood beslenme alışkanlıkları veya bazı enfeksiyonlar sebebiyle meydana gelir.

Erkeklerde büyük meme problemleri ileri aşamalara taşınmadığı sürece Liposuction işlemi ile kolaylıkla halledilebilir. İlerlemiş vakalarda kişinin meme ameliyatı olması gerekir. Ameliyat süresi 2 ila 3 saat arasında değişmekte olup, operasyon sonrası hastanın 3 ila 6 hafta süresince korse kullanması gerekmektedir.  Operasyonun 2. gününden itibaren yavaş yavaş günlük rutinlere dönüş yapmaya başlanabilir. Meme küçültme ameliyatından sonra, operasyonu geçiren kişi psikolojik açıdan rahatlamanın yanı sıra daha özgüvenli bir duruş sergiler.

Yukarıda belirtilen hizmet Estetikland bünyesinde danışmanlık hizmeti olarak verilmektedir.

    Not Tags