Meme dikleştirme operasyonu, çeşitli nedenlerle dik ve diri yapısı yapısını kaybeden göğüsleri daha estetik hale getiren cerrahi bir operasyondur. Sarkmış göğüsler, birçok kadın için problem olmakla birlikte özgüvensizlik ve depresyon gibi sorunlara da sebep de olabilir. Göğüs yapısı; emzirme, yaşın ilerlemesi ve genetik özellikler gibi sebeplerden dolayı zaman içerisinde diriliğini ve dikliğini kaybeder. Bu durum hiçbir kadının yaşamak istemeyeceği bir problemdir.

Göğüs büyüklüğünden memnun olan fakat sarkma problemi yaşayan kadınlar, dış görünüşleri konusunda çoğu zaman rahatsızlık hissederler. Sarkık göğüs yapısı nedeniyle kendilerine güveni azalan birçok kadının, sosyal hayatlarının yanı sıra eşleriyle de problem yaşayıp, beraberliklerden kaçındığı gözlenmektedir.

Meme sarkması 3 evreden oluşur

Sarkık göğüs problemi yaşayan kadınlar, meme dikleştirme operasyonları için uygun aday profilleridir. Göğüs sarkmaları 3 evre ile sınıflandırılır. İlk evrede; meme başı, meme altı oluk hizasındadır. İkinci evrede; meme başı, meme altı oluğunun altında, üçüncü evrede ise; meme başı, meme dokusunun en alt sınırında ve aşağı bakar konumundadır. Meme dikleştirme ameliyatlarında, meme ucu hastanın ihtiyacı doğrultusunda yeniden şekillendirilir. Göğüslerde sarkmalara sebep olan fazla deri alınarak, göğüslere estetik bir görünüm kazandırılır. Hastanın ihtiyaçları göz önüne alınarak, göğüs küçültme ya da silikon implantlar ile desteklenen göğüs büyütme işlemleri de dikleştirme operasyonu ile kombinlenebilir.

 

Meme Dikleştirme Operasyonu Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

 • Meme dikleştirme operasyonu öncesi sarkma problemi yaşayan hastanın, operasyonu gerçekleştirecek olan doktora beklentilerini açıkça belirtmesi gerekmektedir.
 • Meme dikleştirme operasyonunda göğüs ucu bölgesi ile ilgili işlem yapılıp yapılmayacağı ameliyat öncesinde belirlenmelidir.
 • Meme operasyonu öncesi gerekli tetkiklerin yapılması büyük önem arz eder. Ameliyat işlemi gerçekleştirilecek hastaya meme ultrasonu ve mammografi çekimleri yapılır.
 • Ameliyattan bir hafta önce aspirin vb. kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde alkol ve sigara içimi durdurulmalıdır.
 • Hasta, operasyondan 6 saat önce yemek yemeyi kesmelidir

 

Meme Ameliyatı Sonrası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Operasyon geçiren kişi, bir gün hastanede gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir.
 • Göğüs büyütme ameliyatı da yapılmışsa, kolların açılmasında kısa bir süre zorlanılabilir.
 • Ameliyat işlemi sonrası hafif ağrı görülmesi normaldir.
 • Hasta 7-14 gün sonra rutin işlerine dönebilir.

Yukarıda belirtilen hizmet Estetikland bünyesinde danışmanlık hizmeti olarak verilmektedir.

  Not Tags