Lipoinjection nedir?

Yağ enjeksiyonu (lipoinjection), vücudun belirli noktalarından alınan yağların,  hacim kazandırılmak istenen bölgeye enjekte edilerek dolgunlaştırılmasıdır.  Yüzün yağ oranının azaldığı durumlarda, zayıf kişilerde ve yüz bölgesindeki ince çizgilerin doldurulmasında oldukça başarılı sonuçlar veren lipoinjection işlemi yüz dışındaki bölgelere de uygulanabilmektedir.

LipoinjectionYağ enjeksiyonu hangi bölgelere uygulanabilir?

Göz altları, burun dudak arası ince çizgiler, elmacık kemiği, çene ucu, yanaklar, genital bölge, penis, göğüs ve popo bölgeleri yağ enjeksiyonu uygulama alanları arasında bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra bacaklardaki eğriliğin giderilmesinde de yağ enjeksiyonu operasyonundan işleminden yararlanılabilinir.

Genellikle karın ve popo bölgesinden (hareketsiz bölgeler) düşük basınçlı enjektörler yardımıyla alınan yağ, çok geniş alanlara uygulanmayacaksa lokal anestezi (uygulama alanı genişse genel anestezi) kullanılarak nakil alanına enjekte edilir. Kısa bir zaman dilimi içinde tamamlanabilen yağ enjeksiyonu işleminden birkaç saat sonra hasta evde dinlenmek üzere hastaneden taburcu edilir. Operasyondan 3 gün sonra hastanın günlük rutinine dönmesinde bir sakınca yoktur, ancak ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır.  Operasyon sonrasında şişlik ve morarma yaşanabilir, bu durum 10 gün içerisinde kendiliğinden normale döner. Yağ enjeksiyonu işleminden 1 ay sonra belirgin fark hissedilmeye başlansa da kalıcı etki operasyondan 6 ay sonra tam olarak kendini belli eder. İşlem kalıcı etkiye ulaştıktan sonra hasta hem psikolojik hem de sosyal yönden kendini çok daha rahat hisseder, özgüven problemi yaşamaz.

Yağ enjeksiyonu (lipoinjection) kalıcı bir işlem midir?

Yağ enjeksiyonu işleminin kalıcılığı pek çok etkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Kullanılan yağ hücrelerinin alınma tekniği, yağ hücrelerini alırken kullanılan teknikler, yağ hücrelerinin enjekte edildiği bölge, yağın alındığı bölge işlem sonucunun kalıcılığını etkileyen faktörler arasında yer alır. Uygulama bölgesinin ne derece hareketli olduğu da kalıcılığı etkileyen faktörlerden biridir. Nispeten hareketsiz bölgelerde işlem daha uzun süre kalıcılığını korurken, dudak gibi tamamen hareketli bölgelerde uzun süreli kalıcılık elde etmek maalesef mümkün değildir. Enjekte edilen yağların %40 oranındaki kısmı 6 ay içinde kalıcı hal alır.  6 ay sonra varlığını sürdürmeye devam eden yağ hücreleri ömür boyu kalıcıdır. 

Yukarıda belirtilen hizmet Estetikland bünyesinde danışmanlık hizmeti olarak verilmektedir.

    Not Tags