Karın germe (Abdominoplasti), orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusu üzerinde oluşan fazla derinin alınması operasyonudur. Abdominoplasti operasyonu, karın duvarı kaslarını gerginleştirir, daha estetik bir karın görüntüsü elde edilmesini sağlar.

Karın germe (Abdominoplasti) hangi durumlarda gerekir?

Hamilelik, hızlı kilo alıp verme ya da aşırı kilo verme durumları sonrasında karın bölgesinde, deri sarkması problemleri görülmesinin en yaygın nedenleridir. Bu sebeplerin yanı sıra  fazla kilolu olmayan, vücut kitle indeksi normal olarak değerlendirilen kişilerde de genetik özellikler, art arda yapılan doğumlar ya da bazı cerrahi operasyonlar sarkmalara sebep olarak karın germe ameliyatı ihtiyacını doğurabilir.

Karın germe operasyonunun detayları

Karın kas yapısı gevşemesini, göbek üstü ve etrafında oluşan problemleri gideren germe işlemi, kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenir. Yağlanma problemi yaşayan kişilere, germe işlemlerinden önce luposuction işleminin uygulanması gerekir. Karın bölgesinde yağlanma problemi yaşayan kişilere luposuction işlemi yapılmadan germe işlemi yapılırsa, kalın ve estetik görünmeyen bir karın görüntüsü oluşur.

Kadınlarda ikinci ya da üçüncü doğum sonrasında genital bölge yapısında aşağı doğru deri çökmeleri görülebilir. Abdominoplasti operasyonu ile bu deriye de müdahale edilerek yukarı doğru asma işlemi yapılır. Böylelikle hem karın hem de genital bölge estetik bir görünüme kavuşur. Daha sıkı ve düz bir karın elde etmek istiyorsanız, karın germe ameliyatı size yardımcı olabilir. Karın germe ameliyatı steril hastane ortamında, genel anestezi yöntemi ile yapılır. Operasyon, pubis denilen bölgeden sezaryen kesiği gibi kesik atılarak gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında, karın duvarında oluşan ayrık kaslar birleştirilerek fazla deri alınır ve göbek bölgesinin yeri değiştirilir.

Operasyon sonrası için bilinmesi gerekenler

Hasta, ameliyat sonrası bir gün hastane yatışının ardından taburcu edilir. İlk bir hafta hafif ağrılar yaşanabilir. Hastanın belirli bir süre boyunca ağır işlerden kaçınması ve bir ay süreyle doktor tarafından verilen özel korseyi takması gerekir. Germe ameliyatı yaptıran kişiler 15-18 günde aktif yaşamlarına geri dönebilir, 6-8 hafta içinde spor aktivitelerine devam edebilirler.

Yukarıda belirtilen hizmet Estetikland bünyesinde danışmanlık hizmeti olarak verilmektedir.

    Not Tags