Hyalüronik asit  aşısı, medikal estetik alanında yer alan en yeni cilt gençleştirme kokteyllerinden ve tedavi yöntemlerinden biridir. Antioksidan ve hyalüronik asit, aminoasit, vitaminler, mineraller ve mannitol içeren H100 kokteyli, en başarılı sonucu vererek diğer cilt yenileme ve gençleştirme işlemlerinden farkını ispatlar. Hyalüronik asit aşısı (H100), başarısı dolayısıyla halk arasında gençlik aşısı olarak da anılmaktadır.

Hyalüronik asit aşısıHyalüronik asit aşısı hangi durumlarda uygulanır?

Nemini kaybetmiş ciltlerde nem tutma özelliğini arttıran gençlik aşısı, deformasyona uğramış, kırışıklık ve sarkma  oluşmuş ciltlerde de tedavi ve gençleştirme amacıyla uygulanır.

Hyalüronik asit aşısı uygulanabilen bölgeler ve uygulama şekli

Prosedür, uygulama bölgesinin anestezi kremi yardımıyla uyuşturulmasıyla başlar. Gençlik aşısı; cildin ihtiyaç duyduğu miktarda sentezlenemeyen vitamin, mineral, aminoasit ve kollajen bileşimlerinin cilt altına enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Ortalama 30 dakika süren uygulama cilt altına mezoterapi yöntemiyle uygulanan H100 aşısı yüz, gıdı, boyun, dekolte bölgelerine ve ellere uygulanabilir.

Hyalüronik asit aşısının etkileri

Hyalüronik asit aşısının en belirgin etkileri; mevcut hyalüronik asitin dokudaki ömrünü uzatması ve aktivasyonun sürekliliğini sağlaması, cildin nem tutma kapasiteni arttırması ve dokuları onarması, cilde elasikiyet kazandırması veya mevcut elastikiyeti arttırması, hücre yenilenmesini hızlandırması, kas dokusunu destekleyerek meydana gelebilecek sarkmaları engellemesi, yeniden yapılanma sürecini destekleyerek yaşlanma etkilerini geciktirmesi, cildi sıkılaştırması, mimik çizgileri ve ince kırışıklıkları açması, cildin parlaklığını arttırması olarak sıralanabilir.

H100 aşısı tek seanslık bir işlem midir?

Gençlik aşısı (H100 aşısı) birkaç seanstan oluşan bir kürdür.  Seans sayılarının hastanın ihtiyaç ve beklentilerine göre planlanması en sağlıklı sonucu verir. Ancak ortalama olarak; genç ciltlerde 2-3 hafta ara ile uygulanan 2 seans yeterli olurken, orta yaşlı ciltlerde aynı aralıkla uygulanacak 3 seans, yıpranmış ciltlerde ise, 1-2 hafta aralıklarla 3-5 seans uygulanması yeterlidir.

Bilinmesi gerekenler

20 yaş üzerindeki herkese uygulanabilen H100 aşısı hamilelek döneminde yaptırılamaz.

Hasta düzenli olarak aspirin veya benzer kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsa işlemden 2-3 gün önce bu ilaçları kesmek morarma ve kanama ihtimalinin önüne geçer. Enjeksiyon yöntemiyle yapılan bir uygulama olduğundan iğne yerlerinde 2-3 içinde kendiliğinden geçen hafif ve küçük morluklar meydana gelebilir. Hyalüronik asidin erken emilimini önlemek için uygulama sonrasında sauna ve hamam gibi aşırı sıcak içeren aktivitelerden uzak durulmalıdır.

    Not Tags

Leave a Reply