Burun estetiği,  doğuştan ya da sonradan oluşan burun deformasyonlarının başarılı şekilde giderilmesini sağlayan cerrahi bir operasyondur. Ülkemizde en fazla uygulanan estetik operasyon olan Rinoplasti, İngiltere’nin Hindistan işgali sırasında İngiliz bir doktor tarafından dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde, ilk burun estetiği 1970 yılında yapılmıştır.

rinoplastiBurun estetiğinde doktor seçiminin önemi

Burun, yüzümüzün merkezinde bulunduğu için en dikkat çeken uzuvlardandır. Rinoplasti işlemlerinde doğallık ve estetik algı oranının iyi ayarlanıp, burnun kişinin yüz hatlarına uygun bir şekilde tasarlanması gerekir. Doğru yapılmayan burun estetiği, hem sağlık hem de görünüm açısından problemlere sebep olabilir. Bu nedenle Rinoplasti operasyonunu gerçekleştirecek doktorun doğru seçilmesi büyük önem arz eder.

Rinoplasti ameliyatı öncesi hasta ve doktor ameliyat planlaması yapmalı, hastanın beklentileri ile doktorun önerileri ortak paydada buluşmalıdır.

Rinoplasti, hasta genel anestezi altındayken gerçekleştirilen bir operasyondur. Hastanın ameliyat sonrasında 1-7 gün arasında silikon tampon kullanması gerekebilir. hafif Ameliyat sonrası iyileşme döneminde hastanın günlük rutinini etkileyecek kadar yoğun ağrı ve acı çekilmesi söz konusu değildir. Fakat iyileşme dönemi boyunca hafif şekilde seyreden ağrı ve acı hissi duyulabilir, operasyon dolayısıyla son derece normal olan bu durum en geç bir hafta içerisinde kendiliğinden geçer.

Rinoplasti Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

 • Ameliyattan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi gerekir.
 • Ameliyattan en az 3 gün önce alkol alımı durdurulmalı ve sigara kullanımı en aza indirilmelidir. Sigara kullanımı ameliyattan bir gece önce tamamen kesilmelidir.
 • Kişi, ameliyat öncesi gerekli testlere tabi tutulmalıdır.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

 • Operasyon sonrası gözaltı ve yüz bölgesine buz kompresi yapılarak morarmaların önüne geçilmelidir.
 • Ameliyat sonrasında ağrı olduğu takdirde doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası sırt üstü ve yüksek yastıklar ile yatılmalıdır.
 • Olası bir darbe kalıcı ödeme sebep olabileceği için başka kişilerle çok yakın temastan kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası aşırı tuz tüketilmemeli, mümkünse tuzsuz yemekler tercih edilmelidir.
 • Ameliyat sonrası bol su tüketiminin yanı sıra, ödem atıcı özelliğe sahip olan ananas tüketilmesi de iyileşme döneminin rahat geçmesine yardımcı olacaktır.

Yukarıda belirtilen hizmet Estetikland bünyesinde danışmanlık hizmeti olarak verilmektedir.

  Not Tags