Areola nedir?

Kadınların göğüs ucunda bulunan renkli halkaya Areola denilmektedir. Areola halkalarının rengi ve büyüklüğü her kadında farklılık göstermektedir. Göğüs ucu medikal pigmentasyonu, göğsünü kaybetmiş kadınlara uygulanabilen özel bir tekniktir. Lokal anestezi ile uygulanan göğüs ucu medikal pigmentasyonu, kaybedilen göğüs ucunun ve halkalarının çizim yöntemi ile renklendirilerek, meme ucu oluşumunun sağlanmasıdır. İşlem öncesi mutlaka yaptırılması gereken bazı alerji testlerinin olumlu sonuç vermesi halinde göğüs ucu medikal pigmentasyonu yaptırılabilir.

Dünya çapında görülen kanser türlerinin istatistiklerine göre; meme kanseri %30 oran ile en yaygın kanser türüdür. Birçok kadın meme kanseri sebebiyle göğüslerinin bir ya da ikisini birden kaybederek, psikolojik açıdan çöküşe uğruyor. İlerleyen teknoloji sayesinde, meme kanseri nedeniyle kaybedilen göğüs dokusu, geçici ya da kalıcı silikon implantlar ile şekillendirilebiliyor.

Areola pigmentasyonu nasıl uygulanır?

Meme ucu pigmentasyonu öncesinde meme ucu ve halkaların oluşturulacağı yer belirlenir. Meme başı çevresi ölçüldükten sonra pigment seçimi yapılır. Meme ucu pigmentasyonunda kullanılan pigmentler alerjik reaksiyona neden olmayacak şekilde özel olarak üretilmiştir. sonraki aşamada hastanın derisinde işlem yapmak için uygun olan steril ve tek kullanımlık iğne belirlenir. Tüm bu aşamalardan sonra uygulama bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur ve  renklendirme aşamasına geçilir. Areola pigmentasyonu uygulaması tek seans olmakla birlikte, 30-60 dakika aralığında gerçekleştirilir. Uygulamanın ömrü hücre yenilenmesine bağlı olarak 2 ile 5 yıl arasında değişkenlik gösterir. Meme ucu pigmentasyonu, özel eğitim gerektiren bir kalıcı makyaj uygulamasıdır.

Meme ucu skar doku kamuflesi

Aynı uygulama skar doku kamuflajı için de uygulanabilir ve oldukça etkilidir. Cerrahi operasyon izleri ve operasyonun geride bıraktığı skar dokuları pigmentlerle boyanarak rahatsız eden görüntü kamufle edilir. Skar doku kamuflesi operasyondan en az 6 ay sonra doktor izni ile yapılabilir.

    Not Tags