Saçkıran (Alopesi Areata) Nedir?

Saçkıran, mikroorganizmalarla mücadele etmesi gereken vücudun, testosteron benzeri hormonların baskısı ile saç köklerine savaş açması sonucu ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi hastalıklarından biri olan saçkıran (alopesi areata), genellikle saç bölgesinde bozuk para büyüklüğündeki dökülmelerle kendini gösterir. Nadir durumlarda kaş, sakal ve vücudun tüm bölgelerinde gerçekleşen dökülmeler şeklinde de seyredebilir. Alopecia Areata hastalığı ile belli bölgelerde dökülmeler olabileceği gibi vücutta bulunan tüm tüyler de dökülebilir. Birçok hastalık gibi saçkıran da stres sebebiyle tetiklenir.

Saçkıran kaynaklı dökülmenin tedavisi

Alopesi areata sebebiyle dökülmelerin oluştuğu bölgelere saç dövmesi yöntemi uygulanır. Saç kökleri ve yapıları taklit edilerek  epidermal mikropigmentasyon yöntemi ile uygulanan saç dövmesi işlemi, oldukça estetik sonuçları olmasının yanı sıra doğal ve zararsız bir tekniktir. İşlem sakal kökü ve kaş üzerinde de başarılı bir şekilde uygulanır.

Saç dövmesinin klasik bobinli dövme makineleri aracılığıyla uygulanması klasik dövme uygulaması ile karıştırılmasına neden olmaktadır. Ancak,  işlem sırasında kullanılan iğneler, boyaların ve kullanımlarının farkı ve uygulama derinliği açısından klasik dövme uygulamasından oldukça farklıdır. İşlem, gerektirdiği hassasiyet dolayısıyla oldukça özel bir teknik gerektirmektedir. Bu nedenle uzman kişilerce yapılması büyük önem taşımaktadır.

Saç dövmesi kimlere uygulanabilir?

Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen saç dövmesi, alopesi areata kaynaklı dökülmeleri yaşayan hastalara değil, çeşitli travmalar nedeniyle bölgesel saç kaybı yaşayan kişilere de uygulanabilmektedir. Özellikle kısa saçta oldukça doğal bir görünüm yakalama imkanı sunan işlem, uzun ve seyrek saçlara da uygulanabilir. İşlemin süresi uygulama bölgesinin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir.

    Not Tags