Anne adayları ve yeni anneler için lazer epilasyon

Hamilelik ve emzirme döneminde hormonal değişiklikler yüzünden tüylerdeki artmadan şikayetçi olan anne adaylarının, en çok merak ettiği konulardan biri; hamilelik ve emzirme döneminde lazer epilasyon işleminin zararı olup olmadığıdır. Hormonal değişiklik kaynaklı melanin pigmenti artışına paralel yaşanan tüylerde yoğunlaşma ve tüy renginde koyulaşma sorunu gebelik ve emzirme sürecinin bitiminden sonra hormonlar normale döndüğünde geçmektedir.Hamilelik ve emzirme döneminde lazer epilasyon uygulaması, anne ve bebek sağlığını tehdit eden bir unsur olmasa da uzmanların ortak kararı hamilelik süresince yaptırılmaması yönündedir. Emzirme dönemi göz önüne alındığından annenin doktoru onayladığı takdirde işlem yapılabilir.

Hamilelikte lazer epilasyon

Lazer epilasyon uygulamasında kullanılan ışıklar doku içinde herhangi bir ilerleme kaydetmediğinden hamilelik döneminde bebeğe zarar verdiğine dair bir kanıta ya da vakaya rastlanmamıştır. Ancak yine de, gebelik dönemi çeşitli hormonal değişikliklere neden olduğundan, hamilelik döneminde lazer epilasyon ve diğer dermotokozmetik uygulamaları yaptırmamak daha doğrudur. Lazer epilasyon ışıklarının her ne kadar anneye ve bebeğe zarar vermediği bilinse de uzman hekimlerce önerilmemekte, gebelik süresince yaptırılmaması tavsiye edilmektedir. Hamilelik öncesi başlanan lazer seanslarına hamilelik boyunca ara verilmesini vurgulayan uzmanlar, gebelik dönemi boyunca lazer ile teması uygun ve etik görmemektedirler.

Bir diğer epilasyon yöntemi olan, iğnelerle kıl köküne elektik akımı verilerek uygulanan elektroliz (iğneli epilasyon) de hamilelik dönemindeki anne adayları için önerilen bir uygulama değildir. Gebeliğin son 3 ayında göğüs ve karın bölgelerine yaptırılan elektroliz uygulamasının bebek için zararıı olmasa da, yaşanan aşırı cilt hassasiyetinden dolayı özellikle emzirmek isteyen anne adayları için önerilmemektedir.

Emzirme döneminde lazer epilasyon

Emzirme dönemi, hamilelik döneminden ayrılamayacak bir süreçtir. Annenin süt üretimi sebebiyle hormonal değişimini sürdürdüğü emzirme döneminde, ağrı eşiği daha düşük ve cilt daha hassas durumdadır. Emziren annelerin hormonal değişikliğe bağlı olarak melanin pigmentinde artış yaşamaları lazer epilasyonun etkisini azaltabilir. Lazer epilasyon cihazlarından yayılan ışık, ultraviyole ışınlarının güçlendirilmiş halidir. Dolayısıyla güneş ışınlarının emzirme döneminde anneye zarar vermediği gibi lazer epilasyon da herhangi bir zarar vermez, lazer epilasyon ışıkları süte ya da kana karışmaz. Cildin lekeye daha yatkın, ağrı eşiğinin daha düşük olduğu emzirme döneminde, lazer epilasyon yaptırmak isteyen annelerin mutlaka uzman bir doktora danışması gerekmektedir.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply