Yüzümüzü değerlendirirken göze ilk çarpan kısım gözaltı bölümüdür. Zaman içinde gözaltında beliren çökme durumu ve morluklar yaşımızı olduğundan ileride ve bizi yorgun gösterir. Bu belirtilerden kurtulup daha genç ve dinç bir görünüme sahip olmak için tek çözüm neşter altına yatmak değildir. Son günlerde sıkça duymaya başladığımız gözaltı ışık dolgusu, bu tip şikayetlerinde giderilmesi için uygulanan en etkili ve en acısız prosedür olması sebebiyle oldukça tercih ediliyor.

Gözaltı ışık dolgusu nedir? Nasıl yapılır?

Genellikle yapısal sebeplerden ya da ilerleyen yaş etkileriyle meydana gelen gözaltı çöküklüğü ve morluk durumlarının tedavisi için kullanılan gözaltı ışık dolgusu, bu tip istenmeyen durumların giderilmesi amacıyla uygulanan bir tedavi şeklidir. Gözaltı ışık dolgusu, Hyaluronik asit içerikli dermal bir dolgu maddesinin özel işlemlerden geçirilerek, göz çevresine uygun hale getirilmesiyle elde edilir. Cildin nemini ve elastikiyetini arttırarak problemli alanda canlı ve parlak bir görünüm sağlaması sebebiyle ışık dolgu olarak bilinen işlem, aşırı gözaltı torbalanması yaşayan hastalar için önerilmez.

Yaklaşık yarım saatlik bir süre diliminde tamamlanan işlem, göz altlarının antiseptik bir solüsyonlar dezenfekte edilmesiyle başlar. Uygulama bölgesi anestetik bir krem yardımıyla uyuşturulduktan sonra dolgu, problemli bölgeye uygulanır. Gözaltı ışık dolgusu diğer dolgular gibi deri altına değil kemik üzerine gelecek şekilde enjekte edilir. Uygulamanın ardından enjeksiyon alanında ufak kızarıklıkların oluşması son derece normal olmakla birlikte 3-4 saat içinde kaybolurlar.

Çoğu zaman tek seansın yeterli olduğu gözaltı ışık dolgusu, 3 hafta aralıklar ile 3 seans da uygulanabilir. Kişiden kişiye değişmesine karşın ortalama olarak 8-12 ay boyunca etkilerini koruyan işlemi, düzenli aralıklarla uygulandığında takdirde zaman içinde etkilerini çok daha uzun süre koruyabilir.

Gözaltı ışık dolgusu için uygun hasta profili

Gözaltında morluk, çökme, kahverengi halkalanma, kırışıklık şikâyetleri bulunan tüm kişiler gözaltı ışık dolgusu için uygun hasta profilini oluşturur.

Gözaltı ışık dolgusu, anne ve bebek üzerinde herhangi bir yan etki oluşturmasa da hamileler ve emziren annelere önerilmez. Ayrıca pıhtılaşma sorunu olan kişiler, otoimmün hastalıkların (Behçet hastalığı, Hashimoto troidi gibi) aktif döneminde olan kişiler ve dolgu maddesine aşırı duyarlılığı olan kişiler işlem için uygun değillerdir.

İşlemi yaptırmadan önce;

  • Düzenli kullanılan ilaçlar varsa doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.
  • Herhangi bir gıda desteği alıyorsanız bu durumu da doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Ayrıca; sarımsak, balık yağı, yeşil çay, ekinezya, ginseng, vitamin E ve vitamin C pıhtılaşmayı engellediğinden uygulamadan önce 2 hafta süreyle tüketilmemelidir.
  • İşlemden 3 gün önce alkol alımı kesilmelidir.
  • Göz çevresinde uçuk enfeksiyonu durumu varsa gözaltı ışık dolgusu yapılamaz. Bu bölgede sürekli tekrarlayan uçuk durumlarında doktorunuzu mutlaka bilgilendirmeli, öncelikle kendinize uygun uçuk tedavisini yaptırmalısınız.

Yapılan uygulamaları görüntülemek için tıklayın.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply