Göz kapakları, cilt kas ve yağlardan oluşur. Estetik ve güzel görünmenin en dikkat çekici noktası olan gözler ve göz kapakları, ilerleyen yaş belirtilerinin de en çok gözlendiği alandır. Yüzün anahtar noktası olan göz kapaklarında ilerleyen yaşa bağlı olarak; kırışıklık, sarkma, torbalanma, yağ bezelerinin dışarı doğru fıtıklaşması, şişlik gibi yorgun ve olduğundan yaşlı görünmeye neden olan durumlar gelişebilir. Bu gibi durumları gidermek için en etkili yöntem olan göz kapağı estetiği, genellikle 30 yaş ve sonrasında meydana gelen deformasyonlara bağlı olarak uygulanabilse de; üst göz kapağının yapısal nedenlerde etli ve düşük olduğu durumlarda ya da alt göz kapağında belirgin torbalanmalar gözlenmeye başlandığında daha erken yaşlarda da uygulanabilir.

Göz kapağı sorunları ve nedenleri

Yaşlı ve yorgun bir görünüme neden olan göz kapağı problemleri, üst ve alt göz kapağı derilerinde bollaşma, sarkma, torbalanma, kırışıklık, çizgilenme, alt kapaklarda fıtıklaşma, renk değişiklikleri, göz kenarlarının aşağıya doğru sarkması ve morluklar olarak sıralanabilir. Genetik nedenler ve ilerleyen yaş çoğunlukla olmak üzere, yorgunluk, uykusuzluk, güneş ışınları, alkol ve sigara kullanım gibi nedenlerle de tetiklenebilen bu sorunlar, göz kapağı estetiğiyle giderilebilir.

Göz kapağı ameliyatlarının detayları

Üst göz kapağı ameliyatları lokal anestezi, alt göz kapağı ameliyatları ise genel anestezi ile  gerçekleştirilir. Ameliyat için yapılar kesiler üst göz kapağında kapak kıvrımına uyacak şekilde, alt kapakta hemen kirpiklerin altına denk gelecek şekilde yapılarak ameliyat izleri rahatlıkla gizlenebilir, fark edilmelerinin önüne geçilir. Üst göz kapağında operasyon yaklaşık 1 saat sürerken alt göz kapağı ameliyatlarında bu süre 2-4 saat arasında değişiklik gösterebilir. Göz kapağı ameliyatlarında da diğer tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi, ameliyattan 10 gün önce aspirin v.b. kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir.

Göz kapağı estetiği sonrasında hasta tarafından dikkat edilmesi gerekenler

  • Operasyondan sonra ilk 24 saat gözler üzerine buz torbası ile kompres uygulanması operasyon kaynaklı şişlik ve morlukları en aza indirecektir. Ayrıca uyurken yüksek yastıklar kullanmak kanama riskinin ve şişliğin önüne geçilmesinde yardımcı olur.
  • Operasyonu takip eden ilk birkaç ay yara bölgesi güneşten korunmalı 5 gün süreyle ise bölgeye su değdirilmemelidir.
  • Operasyonu takip eden ilk iki gün okuma yapılmamalı, 5 gün süreyle araba kullanılmamalıdır.
  • Lens kullanan hastalar, göz kapağı estetiğinden 1 hafta sonra tekrar lens kullanmaya başlayabilirler.
  • 1 hafta snonrası günlük rutine dönülebilir ancak, 2 hafta boyunca ağır kaldırmaktan ve ağır sporlardan kaçınılmalıdır.
  • Operasyon sonrasında ilk 1-2 hafta boyunca, bulanık görme, ışığa karşı hassasiyet ya da göz yaşarması gibi durumlar yaşanması normal ve geçici durumlardır.

Göz kapağı estetiği cerrahi uygulamalar sınıfına giren bir müdahaledir. Bu nedenle konusunda uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmeyen operasyonlarda;

  • Gözleri kapatamama,
  • Göz şeklinin bozulması,
  • Alt göz kapaklarının aşağıya doğru çekilmesi,
  • Gözlerde kuruluk ve hatta körlüğe kadar varan komplikasyonlar oluşabilir.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply