Genital bölge estetiği; çeşitli sebeplerin neden olduğu vajinal şekil bozukluklarını ve sarkma gibi problemleri ortadan kaldıran cerrahi bir operasyondur. Halk arasında vajial estetik de denilen genital bölge estetiği, sadece vajinal bölge problemlerini değil, idrar bölgesindeki sarkmalardan kaynaklanan idrar sorunlarını da çözebilen bir müdahaledir. Hem dış hem de iç genital bölgelere uygulanabilen operasyonlar, kendi aralarında da farklı müdahale bölgesine göre farklılık gösterir.

Genital bölge estetiği gerektiren durumlar nelerdir?

  • Vajina bölgesinde doğum sebebiyle yaşanan kalıcı esneme durumu,
  • Doğuştan gelebilen iç ya da dış dudak asimetrisi,
  • Zor doğumlar esnasında ya da başka sebeplerle vajina dışına uygulanan kesinin cinsel ilişkiyi olumsuz anlamda etkilemesi,
  • İdrar kesisi ve rektum sarkması durumlarında yaşanan idrar kaçırma problemi vajinal estetik gerektiren durumlardır.

Dış genital bölge estetiğinin uygulandığı bölgeler

Dış genital bölge estetiği, müdahale alanlarına göre kendi içinde üç sınıfa ayrılır: İç dudakların küçültülmesi (labioplasti), dış dudakların dolgunlaştırılması ve pubis estetiği.

İç dudakların küçültülmesi (Labioplasti): Vajinal estetik kaygısı yaşayan 18 yaşını geçmiş kadınlara uygulanabilen bir estetik cerrahi dalıdır. Kızlık zarı müdahale alanından 3-4 cm daha içeride olduğu için ameliyat esnasında bir zarar görmesi söz konusu değildir. Bu nedenle bakire kadınlara da uygulanabilir. Regl dönemi dışındaki periyodda gerçekleştirilen operasyon genel anestezi altında yaklaşık 40 dakika kadar sürer. Herhangi bir kesi ya da ameliyat izin bırakmayan operasyondan 1 hafta sonra günlük rutine dönülebilir.

Dış dudakların dolgunlaştırılması: Dolgu ya da yağ enjeksiyonu ile uygulanan bir operasyondur. Genetik ya da aşırı zayıflıktan kaynaklanan dış dudaklarda meydana gelen sarkma ve buruşukluğun yeterince dolgunlaştırılarak giderilmesi işlemidir. İdeal dolgunluk; iç dudakların, dış dudaklar tarafından fazlasıyla kapatıldığı görünümdür. Lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen ameliyat, tercih edilirse genel anestezi ile de yapılabilir.  Bu operasyonda ilk tercih, kişinin genellikle göbek bölgesinden alınan kendi yağ dokusunun dış dudaklara enjekte edilmesidir.

Pubis estetiği: Pubis bölgesi, halk arasında bikini bölgesi ya da Venüs tepesi olarak bilinen bölgedir. Pubis bölgesinin daha kabarık, iri ve hacimli oluşu, tayt gibi giysilerde estetik görüntüyü bozarak probleme yol açabilir. Bu sorunları gidermek için Pubis bölgesinden liposuction ile yağ alma işlemi pubis estetiğidir.

İç genital bölge estetiğinin uygulandığı bölgeler

İç genital bölge estetiği, müdahale alanlarına göre iki sınıfa ayrılır: Hymenoplasti (kızlık zarı estetiği) ve vajinoplasti (vajina daraltma)

Hymenoplasti (Kızlık Zarı Estetiği): Yırtılan kızlık zarının yeniden dikilme işlemidir.

Vajinoplasti (Vajinoplasti): Normal doğum, yaş ilerlemesiyle oluşan doku elastikiyet kaybı ve bazen yapısal sebeplerle vajinanın kaslarının gevşemesini gidermek için yapılan cerrahi uygulamadır. Genel anestezi altında uygulanan vajinoplasti, yaklaşık 40 dakika süren bir operasyondur.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply