Erkeklerde meme küçültme ameliyatı, memelerin gereğinden fazla gelişmesi (Jinekomasti), sorunun giderilmesi için uygulanır. Kişi üzerinde fiziksel görünüm memnuniyetsizliğinden kaynaklanan psikolojik sorunlara da sebep olabilen jinekomasti, olumsuz etkilerini özellikle yaz aylarında daha çok hissettirir. Jinekomasti sorunu eskiden erkekler için tabu olarak adlandırılabilecek bir durumken, son yıllarda bu durum tamamen değişmiş durumda.  Çeşitli sebeplerle gereğinden fazla gelişmiş meme sorunu yaşayan birçok erkek, özellikle içinde bulunduğumuz yaz öncesi dönemde meme küçültme estetiği yaptırarak diledikleri görüntüye sahip olmanın tadını çıkarıyor.

Jinekomastinin nedenleri

Aşırı meme büyümesi sebebi olarak akla gelen ilk iki sebep hormonal bozukluklar ve fazla kilo olsa da; Jinekomasti farklı nedenlerle de meydana gelebiliyor.

 • Obezite
 • Düşük erkeklik hormonu
 • Ergenlik (Ergenlik döneminde görülen jinekomasti çoğu zaman geçici olsa da bazen devam edebiliyor. Bu nedenle erkeklerde meme küçültme ameliyatı yaptırabilmek için 18 yaşını geçmek gerekiyor.)
 • Yaşlılık (50 yaşın üzerindeki erkeklerin %70’inde jinekomasti görülüyor.)
 • Kemoterapi
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Radyasyon tedavisi
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Kronik karaciğer rahatsızlığı
 • Böbrek yetmezliği
 • Hipertiroid
 • Yetersiz ve sağlıksız beslenme

Erkeklerde meme küçültme ameliyatları

Jinekomasti hormonal, yağ tabanlı ve yağlı-grandüler tip jinekomasti olmak üzere 3 ayrı şekilde kendini gösteriyor. Jinekomasti nedeninin farklılığından dolayı erkeklerde meme küçültme ameliyatı farklı tekniklerle uygulanıyor.

 • Hormonal Jinekomasti (Grandüler Tip):

  Jinekomasti hormonlardaki dengesizliğe bağlı olarak meydana gelmişse, hormonal jinekomasti sınıfına giriyor. Artık hepimizin bildiği üzere; her insanın vücudunda hem östrojen (kadınlık hormonu) hem de testosteron (erkeklik hormonu) bulunuyor. Kadın vücudunda östrojen, erkek vücudunda ise testosteron daha baskın ve yoğun salgılanır. Bir erkek vücudunda vücut kıvrımlarının şekillenmesine neden olan östrojen seviyesinde normalin üzerinde artış yaşandığında memelerin büyümesi tetiklenir, jinekomasti meydana gelir. Bu tip jinekomastide gerçek meme dokusunda büyüme yaşandığı için, küçültülmesi için liposuction ve eksizyon işlemleri birlikte yapılır.

 • Yağ Tabanlı Jinekomasti:

  Oldukça sık rastlanan bir jinekomasti şeklidir. Meme dokusu, kilo alımında yağ dokusunun yoğun şekilde biriktiği bölgelerden biridir. Göğüs kaslarının hareketli çalışmaması durumunda biriken yağ yakılamaz ve jinekomasti oluşur. Bu tip durumlarda liposuction memelerin küçültülmesi için yeterlidir.

 • Yağlı-Grandüler Tip Jinekomasti:

  İki tip jinekomastinin bir arada görüldüğü durumlardır. Diğer iki tip jinekomastiyle kıyaslandığında daha görülmekle birlikte; giderilmesi için liposuction ve eksizyon işlemleri birlikte yapılır.

 

Jinekomastide Meme Estetiği Hakkında

Jinekomasti iki göğüste görülebildiği gibi tek göğüste de seyredebilir. Yağ dokusu yoğunluğundan iri göğüs problemi yaşayan erkeklerde liposuction ile müdahale yeterli görülür. Oldukça başarılı sonuç veren bu müdahale yöntemi, 1-2 cm büyüklüğünde bir kesiyle göğüslerin hacminin küçültülmesini mümkün kılmıştır. Lokal anestezi ile gerçekleştirilebilse de çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Ameliyat sonrası yaşanan hafif şişlikler ve morluklar normal olmalarının yanı sıra tamamen geçicidir.

Meme dokusunun aşırı olduğu durumlarda ise; klasik cerrahi operasyonla meme küçültme yöntemine başvurulmaktadır. Meme ucu çevresinden ter yarım daire şeklinde 2-3 cm çapında kesilerle gerçekleştirilebilen operasyon genel anestezi ile yapılır. Klasik meme küçülte operasyonu liposuction ile kombinleneceği takdirde; prosedür liposuction ile başlar, ardından ameliyat gerçekleştirilir.

Hangi şekilde yapılırsa yapılsın, meme küçültme ameliyatından en iyi sonucu almak için uzman hekimin önerilerini yerine getirmek oldukça önemlidir. Operasyon sonrası uzmanın önerdiği ideal kilodan uzaklaşmak, operasyonun başarısını düşürebilecek bir etkendir.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply