Mide botoxu, fazla kilolar ve obezite ile mücadelenin gerektirdiği zayıflama sürecinde, cerrahi bir yöntem içermemesi nedeniyle yeni bir dönemi müjdeliyor. 2004 yılında uzun çalışmalar sonucu Norveç bilim adamlarından onay alan tedavi prosedürü, Avrupa ve Amerika’nın ardından Türkiye’de de uygulanmaya başlandı. Cilt üzerinde oluşan yaşlanma etkilerini gidermek için yaygın olarak kullanılan botoxun, nörolojik hastalıkları da içeren çeşitli sağlık sorunlarında kullanıldığı biliniyor. Artık botoxun bu geniş tedavi yelpazesine bir yenisi daha eklendi: zayıflama etkisi…

Gerekli muayene sonucu, tedaviye engel teşkil edecek bir durum bulunmadığı takdirde gerçekleştirilen mide botoxu hastanın iştahını kesiyor, tüketilen gıda miktarını kısıtlıyor, tokluk hissinin süresini uzatıyor ve kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Endoskopik yöntemle uygulanan tedavi ortalama 20-30 dakika arası sürüyor ve 2 saat gözetimden sonra hasta evinde istirahat edebiliyor. Operasyonun ertesi gününde iş hayatına ve günlük rutinlere dönmenin herhangi bir sakıncası yok. İyileşme süreci oldukça kısa olan tedavinin 3-7 gün içerisinde aktifleşen etkisi, kişiye özel hazırlanan bir diyet programıyla desteklendiğinde, 1 ay içinde hastanın kilo kaybı sürecinin başlamasını ve sürecin 6 ay devam etmesini sağlıyor.

Mide botoxu 3 seansa kadar uygulanabiliyor

6 aylık etki süresine sahip olan mide botoxu, hastanın kilo seviyesine göre genellikle tek seansta beklenen etkiyi sağlıyor. Bazı durumlarda ilk prosedüre rağmen hastanın kilo kaybetme ihtiyacı devam ediyorsa, 6 ay sonra ikinci bir uygulama da gerçekleştirilebiliyor. Tedavi, literatür bilgilerine göre 3 seansa kadar uygulanabiliyor. Birden çok seanslı uygulamalarda, her seans 6 ay ara ile gerçekleştiriliyor.

İşlemin başarısını etkileyen en önemli faktör midenin ne kadarına botoks uygulandığı ve cerrahın tecrübesidir. Mide botoxu işleminin etkili olabilmesi için midenin büyük bir bölümüne uygulanması gerekiyor. Dolayısıyla mide botoksu için kullanılan botox miktarı, cilt gençleştirme işleminde kullanılan botox miktarının 100 katı oranında kullanılıyor. Daha ucuza mal edilen operasyonlarda kullanılan botoks miktarı az olduğundan işlem yeteri kadar ekili olamıyor.

* Estetikland’de yapılan mide botoksu işlemleri Doç. Dr. Ali Durmuş tarafından gerçekleştirilmektedir. Genel Cerrahi uzmanı olan Durmuş, uzmanlık sonrası mecburi hizmetini Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Eğitim Görevlisi olarak yapmış, 2015 yılında Nişantaşı Üniversitesi’nde Yardımcı Doçentlik yapmıştır. Ardından Amerika Uluslararası Üniversitesi’nden Doçentliğini almıştır.

Mide botoxunun etkisi

Mide kaslarına uygulanan botox, midenin düz kasları üzerinde etkilidir. Botoxa maruz kalan kasların kasılma kapasitesinde düşüş yaşanır. Örneğin; tüketilen gıdaları kasılarak 2-3 saatte işleyen ve 4- 4 buçuk saatin sonunda dışarı atan mide kaslarının kasılması botox ile yavaşlatıldığında bu süreç 10-12 saate kadar uzatılabilir. Ghrelin isimli açlık hormonun en yoğun şekilde salgılandığı mide fundusa yapılan enjeksiyon yardımıyla açlık hormonu seviyesi ciddi oranlarda düşürülüyor. Böylece hastanın iştahı azaltılarak daha az acıkma hissi ve daha uzun süreli tokluk hissi sağlanıyor.

Cerrahi girişimlerden korkan ve diyet programlarına uyumsuzluk sorunu yaşayan hastalarda en etkili tedavi yöntemi olan mide botoxu, tedavi sonrası uygulanan diyet programının da desteği ile hastanın yeni bir beslenme alışkanlığına ve hayat düzenine kavuşmasına yardımcı oluyor. Mide botoxu, düzenli egzersiz ve diyet programı kombinasyonu ile 6 ay içerisinde 4-20 kilo arasında kilo verilmesi mümkün oluyor.

    Not Tags

Schreibe einen Kommentar