2500 yıl önce eski Çin’de ortaya çıkan akupunktur, geleneksel Çin tıbbının batıya yayılan mucizevi bir tedavi yöntemi. En çok zayıflamayı destekleyici amaçla başvurulan akupunktur tedavisi aslında solunum yolu rahatsızlıklarını, kalp-damar hastalıklarını, psikiyatrik problemleri ve ağrı sorunlarını da kapsayan 300 hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor.

Vücuttaki tanımlı noktalara batırılan paslanmaz çelik iğneler aracılığıyla uygulanan bilimsel tedavi yöntemi, beyindeki limbik sistemi çalışmasını sağlar. Limbik sistem; vücutta bulunan otonom sinir sistemi üzerinden organ fonksiyonlarını yöneten, stres uyaranlarına karşı vücudumuzu sağlıklı tutan sistemdir.

Tedavi; fonksiyon bozukluğundan kaynaklanan organ hastalıklarını giderebilir, hormonal sistemi çalıştırabilir, hastalıklara ve strese karşı vücudun direnç mekanizmasını kuvvetlendirebilir, hastanın sakin ve huzurlu hissetmesi sağlayabilir, akut ve kronik ağrıları tedavi edebilir, alerji mekanizmasını düzenleyebilir, yoksunluk sendromunu tedavi ederek sigara, alkol, yemek yeme gibi bağımlılıkları sonlandırabilir.

Akupunktur noktaları

Tedavinin odak noktası, vücut üzerinde bulunan belirli noktalardır. Vücuttaki belirli enerji kanallarının uyarılmasını prensip alan tedavi yöntemi, aynı zamanda uygulanabilir bir terapi seçeneğidir. Vücudumuzun kendini onarma yeteneğinden yola çıkılan tedavi yönteminde, bu gücü harekete geçiren uyarı noktalarına “akupunktur noktaları” denir. Birçok hastalığa ilişkin en çok uyarı noktasının bulunduğu bölgeler; kollar, bacaklar, sırt, kulaklar ve karındır.

Tedavinin seansları 30-40 dakika arasında değişiklik gösterir. Hastalığın durumuna göre haftada 1-3 seansa ihtiyaç duyulabilir. Hastanın kaç seansa ihtiyaç duyduğu hangi hastalığın tedavi edileceğine bağlıdır.

Akupunkturun faydaları

 • Baş ağrısı vemigreni azaltmaya yardımcı olur.
 • Kronikleşen vücut ağrılarını tedavi eder.
 • Uykusuzluk problemini giderir.
 • Kemoterapinin çeşitli yan etkilerini azalttığı bilinmektedir.
 • Bilişsel düşüşü önleyebilir.

Akupunktur yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

 • Akupunktur seansınızın olduğu gün duş almamalısınız. (Mecbur olunan durumlarda, seanstan en az 2 saat önce kısa bir duş alınabilir.)
 • Seanstan2 saat önce ve seans sonrası 2 saat süresince ağır gıdalar tüketmemelisiniz.
 • Tedaviyi yaptırdığınız gün kan vermemelisiniz.
 • Akupunkturun iğneleri tek kullanımlıktır. Tedaviniz yapılırken kullanılan geçici iğnelerin sizden önce kimse için kulanılmamış olduğundan emin olmalısınız.
 • Kalıcı iğnelerin 1 haftadan uzun kullanılması enfeksiyon riskine sebep olabilir.
 • Flasteri gevşediği için yerinden çıkan kalıcı iğneleri yeniden takmamalısınız.

İstanbul, Mecidiyeköy konumunda yer alan merkezimizde uygulanan akupunktur tedavileri, Çinli akupunktur uzmanımız Bayan Lee tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply