Cilt bakımı akne, siyah nokta ya da sivilce gibi problemlerden uzak, ışıldayan, genç ve dinamik görünen bir cilde sahip olmak için atılacak en doğru adım. Bu adımın en önemli detayı ise doğru cilt bakımı. Bakımın doğruluğu cilt tipine uygun olmasından ve cildin ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap verebilmesinden geçiyor. Aksi takdirde kullanılan yanlış ürünler ve yanlış uygulama şekilleri ciltte yeni problemlerin meydana gelmesine neden olabiliyor.

Doğru cilt bakımı cildin kalitesini korur

cilt bakımıHer cilt tipi çeşitli sebeplerden ötürü aslında her yaşta bakıma ihtiyaç duyar. Güneş, beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni, sigara /alkol kullanımı ve stres gibi pek çok faktör cilt kalitesinde düşüşe neden olur. 28 günde bir yaşanan periyodik döngüde kendini yenileyen ciltte; yağlanma, lekelenme (mevcut lekelerde ton koyulaşması- derinleşme), kuruma, soyulma, yenilenen akne ve sivilce problemi gözlenebilir. Ergenlik dönemi bitiminden sonra 28 günde bir, cilt tipine ve cildin ihtiyacına yönelik uygulanan cilt bakımı tüm bu sorunların ilerlemesini durdurduğu gibi tamamen bitmesini de sağlayacaktır. Düzenli şekilde uygulanan cilt bakımı, arınma ve temizlenme hissinin yanı sıra nem dengesini ve oranını düzenleyerek sağlıklı bir parlama elde edilmesini sağlar.

Orta yaş döneminde hücre üretimi azalıyor

Sahip olduğumuz 23 milyar cilt hücresi, her gün 300 yeni hücre üretiyor. Ancak, çevresel faktörler ve orta yaş itibariyle yeni hücre üretimi giderek azalırken, metabolizma hızı da düşüyor. Yeni hücre üretiminin azalması; kollajen ve elastin kaybına, cildin her gün incelmesine ve deformasyona uğramasına neden oluyor.

Genç yaşta cilde gereken hassasiyetin gösterilmediği ve ihtiyaçlarının karşılanmadığı durumlarda, ilerleyen yaşlarda müdahalede geç kalınmış birçok sorun yaşanıp, tedavi daha da zor hale gelebiliyor. Örneğin; yağlı ve karma ciltlerde gözlenen gözenek büyüklüğü zaman ilerledikçe cilt yüzeyinde fark edilir çukurlaşmalar oluşmasına neden olabiliyor. Kuru ve hassas ciltlerde ise; gereken yağ ve nem dengesi sağlanmadığı takdirde kılcal damarlarda genişleme ve hassasiyet sorunu yaşanabiliyor.

Cildinizi koruyacak öneriler

  • Cildin yaşlanmasını en çok hızlandıran faktör güneştir. Güneşten korunmak cilt deformasyonunu önleyeceği gibi, lekelenme problemine de çözüm olacaktır.
  • Yüzünüzü yıkarken ya da duşta sıcak yerine ılık su tercih edilmelidir. Ilık su cildi kurutmaz, zarar vermeden derin temizlik sağlar.
  • Vücudun kendini onarabilmesi ve yenilenmesi için uyku evresi büyük önem taşır. Dolayısıyla kaliteli ve düzenli bir uyku düzeni en verimli dinlenme tercihidir.
  • Uykudan önce cilt mutlaka temizlenmeli, özellikle gün içinde makyaj yapılmışsa mutlaka çıkarılmalıdır.
  • Cildin ihtiyaçlarını gidermek için kendi cilt tipinize uygun dermokozmetik kremler uygulayabilirsiniz.
  • Cildimiz, parmak izi gibi kişiye özgü olduğundan, başkalarında oldukça güzel sonuç veren ürünler sizin cildiniz için yeterli olmayabilir ya da sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla kendi cilt tipinize uygun ürünler seçmelisiniz. Dermokozmetik ürün seçiminde bir dermatologdan yardım almak en sağlıklısı olacaktır.
    Not Tags

Leave a Reply