Clostridium Botulinum isimli özel bir bakteriden elde edilen ve saflaştırılmış protein içerikli olan botoksun kullanım alanları oldukça geniştir.  Enjekte edildiği bölgelerdeki kırışıklıkları giderirken cildin daha genç ve dinamik bir görüntüye kavuşmasını sağlamasının yanı sıra özellikle nörolojik kaynaklı pek çok hastalık için tedavi yöntemi olarak da tercih edilir. Medikal estetiğin en popüler uygulaması haline gelen botoks, daha çok yüz ve dekolte bölgesinde meydana gelen zamanın izlerini gidermek için başvurulur. Alın, kaş ortası, kaz ayakları, dudak çevresi ve boyun bölgesine uygulanabilen botoks, medikal estetik ve kozmetik amacın dışında aşırı terleme tedavisinde de kullanılır.

Botoks her çizgiye uygulanabilir mi?

Botoks’un yüzdeki kırışıklıkları giderdiği herkesçe bilinen bir gerçektir. Ancak “her kırışıklığa botoks uygulanabilir mi?” sorusu bu noktada önem kazanıyor. Çünkü botoksun kullanım alanları ne kadar geniş olsa da her çizgi ve kırışıklığa botoks uygulanamaz. Botoks sadece mimik çizgilerinde ve sık tekrarlanan mimiklerin neden olduğu kırışıklıklara uygulanabilir. Sizi rahatsız eden çizgilere botoks yapılıp yapılamayacağını ayna karşısına geçerek kolayca anlayabilirsiniz. Öncelikle aynanın karşısındayken herhangi bir mimik yapmadan yüzünüzü inceleyin sonrasında hareket ederken yüzünüzü incelemeye devam edin. Mimikli ve mimiksiz haldeyken çizgilerinizde bir değişiklik olmuyorsa, bu çizgiler için botoks yaptırmak uygun olmayacaktır.

Botoks hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Botoks, kas içine enjekte edildiğinde aşırı kasılan kaslarda geçici güçsüzlük yaratarak kasların neden olduğu istemsiz hareketleri ortadan kaldırıyor ve etkisini 3-4 ay sürdürebiliyor. Bazı şikayetlerde düzenli aralılarla uygulama yapılabiliyor. Botoks;

 • Hastanın istemsiz olarak yaptığı ve tik haline gelen mimikleri sonlandırıyor,
 • Boyun kaslarının istemsiz olarak kasılmasını engelliyor,
 • Göz çevresindeki kasların aşırı kasılmasını engelliyor,
 • Genellikle yazı yazarken ortaya çıkan parmak ve kollarda oluşan kasılmaların tedavisinde kullanılıyor,
 • Aşırı terleme (hiperhidrozis) tedavisinde kullanılıyor. (Bu problemin giderilmesi için koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanına enjekte edilen botoks, kas içine değil, deri altına ya da içine enjekte ediliyor,
 • Diş gıcırdatma tedavisinde kullanılıyor, (Diş hekimleri tarafından önerilecek koruyuculara destek olarak uygulanan tedavinin etkisi 6 ay sürüyor.)
 • Vajinizm tedavisinde istemsiz kasılan kasların kasılması önlemek için de kullanılabiliyor,
 • Yüz felci tedavisinde kullanılıyor,
 • Migren ve gerilim tipi ağrı tedavisinde kullanılıyor.
 • Botoksun kullanım alanları arasında şaşılık tedavisi de yer almaktadır.

Kliniğimizde yapılan botoks işlemleri, Uzman Dermotologumuz tarafından Allergan marka ürün kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

  Not Tags

Leave a Reply