Medikal estetik işlemleri arasında en çok talebi gören ve en fazla uygulanan işlemlerin ilk sırasında yer alan botoks, Clostridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen ve kasları gevşetmek için kullanılan bir toksindir.

Mimik yapmamızı sağlayan kaslar, üzerlerindeki deriye bağlıdırlar. Sıkça tekrarlanan mimikler, kas üzerindeki deride kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Kasların hareket etmesini sağlayan asetil kolin sinir uçlarından kaslara geçer. Hareketi kısıtlanmak istenen kas grubuna enjekte edilen botox, asetin kotilin kaslara geçmesini engelleyerek   belli bir süre kas hareketlerini sınırlar. Tekrarlanan uygulamalar sonucu özellikle yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı ciddi oranda yavaşlatır.

Medikal estetik botoksun tek uygulama alanı değildir. Kozmetik amaçlı uygulandığı kadar kadar tedavi amaçlı da  uygulanabilen botoks yüz felci, şaşılık, baş ağrısı, migren ve aşırı terleme gibi rahatsızlıkları başarılı şekilde tedavi eden bir yöntemdir.

Botoks Uygulanan Bölgeler

Alın kırışıklıkları, göz çevresinde oluşan kırışıklıklar ve çizgiler, iki kaş arasındaki çizgiler ve kırışıklıklar, boyun çizgileri, burun kenarında meydana gelen kırışıklıklar, üst dudaktaki ince ve yüzeysel çizgiler ve çene bölgesi üzerinde botoks uygulanabilir. Ayrıca aşırı terleme tedavisinde kullanılan botox, terlemeyi önlemek adına koltuk altı, ayak altı ve avuç içi bölgelerine uygulanabilir, uygun şartlar altında burun ucu kaldırma işlemlerinde de kullanılabilir.

Nasıl uygulanır? Etkileri ne kadar kalıcıdır?

Botoks uygulanmadan önce, tedavi bölgesi temizlenerek anestetik krem aracılığıyla uyuşturulur. Bölgenin uyuştuğundan emin olduktan sonra sulandırılmış ilacın bir kısmı, tedavi alanındaki kaslara enjekte edilir. Uygulamadan sonra 1-2 saat süreyle dik pozisyonda kalmak ilacın zerk edilen yerde kalmasını sağlayacaktır.

İlk uygulamalarda üçüncü aydan sonra etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başlayan botoks, uygulamadan 6 ay sonra etkisini tamamen kaybeder.  Düzenli uygulamalarda ise yılda 1 kez ihtiyaç duyulur. Yüz kaslarını çok sık kullanan, büyük yüz kaslarına sahip ve çok mimik yapan kişilerde uygulamanın daha sık tekrarlanması gerekebilir.

Botox uygulaması sebebiyle mimikleri tamamen kaybetmek en büyük korkulardan biridir. İlacın özellikleri, uygulama yöntemi ve uygulamayı gerçekleştiren kişinin uzmanlığı bu endişenin gerçekleşmemesi asına büyük önem taşır.

Botoks Sağlığa Zararlı Mıdır?

Vücuda ilaç olarak alınan her maddenin az ya da çok zararı olabiliyor. Bir ilacın zararlı olup olmadığını anlamak için uzun dönem kullanımda etki ve yan etki incelemesi yapmak gereklidir. Nerdeyse 30 yıldır, sadece kozmetik amaçlı değil tedavi amacıyla da pek çok hastaya uygulanan botoks, tedavi amaçlı kullanıldığında daha yüksek dozlarla uygulandığı halde şimdiye kadar toksik bir vaka görülmemiştir.

İşlem nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı ve göz kapağı düşmesi gibi durumlara sebep olabilir. Enjeksiyon sırasında iğne ucu kılcal bir damara denk gelirse kanama ve morarma yaşanabilir. Bu tip istenmeyen durumları yaşamamak için uzman kişilerce uygulandığından emin olunmalıdır.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply