Aşırı terleme sorunu, hem sosyal hayatta hem de iş hayatında pek çok soruna yol açabilen bir problemdir. Her mevsim yaşanabilen aşırı terleme problemi, özellikle yaz aylarında kendini daha fazla hissettirir. Vücutta kötü koku oluşumuna da sebep olan terleme, vücut ısısını en iyi dengeleyen sistemdir.

Aşırı terlemenin nedenleri

Aşırı terleme sorunu, bölgesel ya da genel olarak yaşanan bir durumdur. Beynimiz vücut ısısının arttığı durumlarda ısıyı normale döndürmek için ter bezlerine çalışmaları için uyarı gönderir. Ter salgılamaya başlayan ter bezleri sayesinde vücut ısısı normale döner ve doğal düzen sağlanır. Bölgesel terleme koltuk altı başta olmak üzere, el, ayak, sırt, yüz ve göğüs altı bölgelerinde de yaşanır. Kıyafetlerde leke ve deformasyona yol açan, vücutta kötü bir koku oluşmasına neden olan bir terleme durumu varsa, kişinin aşırı terleme sorunu yaşadığından bahsedilebilir. Terleme problemi, esansiyel ve sekonder adı verilen iki sebeple ortaya çıkabilir.

Esansiyel Terleme: Stres, heyecan, gerginlik, utanma gibi duygusal sebeplerden dolayı tetiklenen aşırı terleme durumudur.

Sekonder Terleme: Troid, yüksek tansiyon, nörolojik rahatsızlıklar, menepoz gibi sağlık durumları sebebiyle meydana gelen aşırı terleme durumudur.

En Etkili Aşırı Terleme Tedavisi: Botox

Aşırı terleme problemi cerrahi müdahaleler ve botox ile tedavi edilebilmektedir. Cerrahi yöntemlerle ter bezlerinin tamamen çıkarılmasını içeren cerrahi tedaviler hem zahmetli hem de iz bırakan bir uygulama olduğu için botoks ile tedavi yöntemi hastalara çok daha cazip görünürken çok etkili ve sorunsuz bir tedavi yöntemi olması dolayısıyla da tercih edilmektedir.

Botox, ter bezlerine ulaşan ve harekete geçiren sinirlerin çalışmasını geçici bir süre bloke eder. Tek seanstan oluşan tedavi esnasında acı duyulmaması için, işlem yapılacak alana uyuşturucu krem ya da sprey uygulanır. Tedavi bölgesine ter ile rengi değişen bir sıvı sürülmesi prosedürün ilk aşamasıdır. Bu aşamayı, tedavi bölgesinde birbirine oldukça yakın olan çeşitli noktalara, çok ince uçlu iğneler yardımıyla botox enjekte edilmesi izler. Yarım saat süren işlemden sonra, günlük rutinlerinize dilediğinizce devam edebilirsiniz.

Botox ile terleme tedavisi; koltuk altı, el ayası ve ayak tabanı bölgelerine uygulanabilir. İşlem gerçekleştirildikten 3-7 gün sonra terleme şikayeti tamamen durur, tedavinin etkisi 9 ay ile 1 yıl arasında devamlılığını sürdürür.

Kişisel bakımlarınız için en etkili tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan veya iletişim formundan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply